18. listopadu 2011 14:20 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Besser překvapivě odvolal šéfa filmového archivu

Ministr kultury Jiří Besser | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr kultury Jiří Besser | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09 - STAN) odvolal dlouholetého ředitele Národního filmového archivu (NFA) Vladimíra Opělu. Rozhodnutí může mít souvislost s výběrovým řízením na firmy, které mají stavět nové budovy archivu.

Besserovo rozhodnutí z 11. listopadu je kruhy blízkými Národnímu filmovému archivu považováno za nečekané a náhlé. Týden před ním ministr vypsal výběrové řízení na nového ředitele, v němž se má už do konce listopadu rozhodnout o novém jménu.

Vladimír Opěla

Stál v čele NFA od roku 1992. Za tu dobu se mu podařilo stabilizovat tradiční instituci, jež shromažďuje jedinečný archiv domácího i světového filmového dědictví, a vytvořit z něj mezinárodně uznávané badatelské a archivní centrum.


Odvolání Opěly je ovšem spíše dáváno do souvislostí s výstavbou nového depozitáře na Hradištku a s novou budovou archivu v Jinonicích. Na ředitele Opělu bylo údajně naléháno, aby souhlasil se zúženým výběrovým zřízením na stavební firmy. S tím Opěla nesouhlasil a trval na řádném výběrovém řízení.

'Jisté finanční pochybení'

"Osobně to považuji za hanebnost,“ komentoval ministrovo rozhodnutí filmový historik Jan Lukeš. "Opěla doslova archiv zachránil před rozkradením a ve vztahu k ministerstvu byl tím nejloajálnějším ředitelem, jakého si lze představit. Není divu, že takový způsob zadává důvod k různým představám a dohadům,“ myslí si Lukeš. 

Ministerstvo kultury zatím nevydalo ke změnán v archivu žádný komentář, vedoucí tiskového odboru Stanislav Brunclík LN sdělil, že pokud ví, došlo ze strany vedení (NFA)  k "jistému finančnímu pochybení, čímž nemá být řečeno, že by se snad obohatil ředitel Opěla.“

Vedením NFA byl do jmenování nového ředitele pověřen Besserův náměstek František Mikeš. LN lakonicky sdělil, že před NFA jsou investiční úkoly, které "nemohou být zdržovány a je nutné zajistit jejich kontinuální průběh.“ Na otázku, zda těmito úkoly mínil rychlou zakázku pro stavební firmy, náměstek Mikeš nereagoval. "Pan Opěla má ve svých dvaasedmdesáti letech nárok na odpočinek, takže nevím, co je na jeho odvolání podivné,“ dodal Mikeš.

Jiří Peňás

Autor

Jiří Peňásjiri.penas@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!