Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Chudoba, rasismus, násilí. Hoepker ukazuje skutečnou Ameriku 60. let

Klaun u jidelniho pultu v Renu, Nevada, 1963  T.Hoepker_MAGNUM Photos | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klaun u jidelniho pultu v Renu, Nevada, 1963 T.Hoepker_MAGNUM Photos | foto: T.Hoepker_MAGNUM Photos

PRAHA Snímky člena a bývalého prezidenta fotografické agentury Magnum Photos Thomase Hoepkera představuje pražská galerie Leica. Sedmasedmdesátiletý fotograf a filmař do Prahy přivezl svůj cyklus Heartland z počátku 60. let, sérii černobílých fotografií, které líčí život v USA 60. let.

V Praze dnes Hoepker nostalgicky zavzpomínal na dobu, kdy časopisy zaměstnávaly i 15 otografů. "Dnes má málokdo stálý kontrakt," řekl a také připomněl Josefa Koudelku, jediného českého fotografa, který je členem Magnum. "Patří k pilířům agentury, je obrovsky pracovitý, dělá dnem i nocí a má stále plno nápadů," řekl.

Hoepker se narodil v roce 1936 v Mnichově. Studoval dějiny umění a archeologii, na univerzitě si koupil první fotoaparát a vydal se na cesty. "Uvědomil jsem si, že se více zajímám o lidi, kteří stojí před obrazy, než o umění samotné." Svou profesionální fotografickou kariéru odstartoval ve 24 letech v časopisech Münchner Illustrierte a Kristall. Od roku 1964 byl fotoreportérem Sternu a přispíval do agentury Magnum Photos. Pracoval jako kameraman a producent dokumentů pro německou televizi.

Beseda s Thomasem Hoepkerem, dnes v 19.00

V prostorách Leica Gallery Prague, Školská 28, Praha 1, dnes v 19.00 proběhne beseda s Thomasem Hoepkerem, kterou povede  docent Filip Láb (z katedry žurnalistiky Fakulty sociálních věd UK). Začátek je v 19 hodin, vstup zdarma, rezervace míst je možná na: lgp@lgp.cz. Beseda se koná v anglickém jazyce.

V roce 1976 se přestěhoval do New Yorku. Koncem 80. let vstoupil do Magnum Photos, kde byl v letech 2003 až 2006 prezidentem. Žije v New Yorku a spolu se svou druhou ženou Christine Kruchen točí a produkuje televizní dokumenty.

Běž a objev Ameriku, řekl šéf

Série vystavená v Praze bývá označována podtitulem americký road trip 1963, vznikla na zakázku pro časopis Kristall. Zaoceánské cesty byly v 60. letech pro většinu lidí stále spíše výjimečné. V době, kdy Evropané vnímali USA jako kolébku jazzu a rock’n’rollu, jako supervelmoc plnou příležitostí a svobody, přiblížily Hoepkerovy fotografie čtenářům skutečný americký svět i s chudobou, rasismem, pravicovým radikalismem a denním násilím. Autor si nekladl za cíl vytvořit příběh, ale spíše sbírku dojmů.

"Jednou se nás šéfeditor Kristallu zeptal: Chcete objevovat Ameriku? Jasně, řekli jsme. Ale co přesně bychom tam měli dělat? Viděl bych to tak, že poletíte do New Yorku, půjčíte si auto a pojedete na západ, dokud nedojedete k oceánu. A pak pojedete zase jinou cestou zpátky. Budete fotit a psát o tom, co uvidíte. Jak dlouho chcete. Líbilo se nám to. Kývli jsme na to. Psal se rok 1963 a mně bylo 27 let."

Na cestě napříč USA strávil Hoepker spolu s píšícím kolegou Rolfem Winterem dva měsíce. Hoepker pořídil téměř 4000 negativů. Editoři Kristallu vybrali kolem 60 motivů, které vyšly v podobě rozsáhlé reportáže v pěti číslech magazínu. Fotograf kladl zvláštní důraz na politické události jako atentát na Kennedyho, rasová diskriminace a oživování vlastenectví. Jeho reportáž se podle odborníků zařadila mezi významné milníky angažovaného fotožurnalismu - subjektivní reportáže a dokumentární fotografie zachovávající si nejvyšší estetickou úroveň.

Výstava v Leica Gallery Prague (Školská 28, Praha 1) potrvá do 15. června 2014.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!