23. února 2012 11:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Pokus o návrat. Cranberries vydávají desku

The Cranberries na pražském koncertě v roce 2002 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy The Cranberries na pražském koncertě v roce 2002 | foto: archiv LN - Hynek Glos

DUBLIN Irská skupina Cranberries přichází po devítileté tvůrčí přestávce na scénu s novým albem Roses. Podle webových stránek čtveřice z irského Limericku je jeho vydání plánováno na 27. února.

V 90. letech patřili Cranberries (Brusinky) k nejpopulárnějším hudebním formacím, prosluli například hitem Zombie.

Skupina v čele se zpěvačkou Dolores O'Riordanovou v prvních deseti letech po svém vzniku v roce 1989 prodala na 40 milionů alb a stala se jednou z nejúspěšnějších irských kapel. Dva roky od vydání posledního alba Wake Up and Smell the Coffee v roce 2001 se členové skupiny rozhodli pro přestávku.

"V roce 2003 bylo mému synovi pět let, mé dceři dva roky a brala jsem je na cesty s sebou. Zjistila jsem ale, že to není nic pro ně. A i z hlediska tvorby jsme potřebovali pauzu," citovala O'Riordanovou agentura AFP. Každý ze čtveřice se vydal svojí cestou. Zpěvačka začala žít na odlehlém místě v Kanadě a porodila další dvě děti, ostatní členové Cranberries zůstali v Irsku.

Jako bychom se rozešli včera

Impulzem pro obnovení kapely se stalo vystoupení O'Riordanové na křtu Filozofické společnosti prestižní Trinity College v Dublinu, kde se potkala se svými bývalými kolegy. "Bylo to, jako bychom se rozešli včera, a přitom jsme se šest a půl roku neviděli," vzpomínala zpěvačka. Sólové turné, které měla tehdy O'Riordanová naplánované se svým druhým albem, se obratem změnilo v turné celé skupiny Cranberries. V roce 2009 se objevila na 107 místech ve světě, uvedla agentura AFP.

"Byl pro mě šok, když jsem v publiku viděl mladé lidi. Během doby, kdy jsme nehráli, si všichni museli hledat naše písničky na internetu a ani nedoufali, že by nás někdy mohli vidět na scéně," prohlásil kytarista Noel Hogan.

Zahrají v Bratislavě a v Berlíně

Na konci koncertní řady se rozhodla čtveřice vrátit do nahrávacího studia a vzniklo album Roses s melodiemi doprovázenými uhrančivým hlasem O'Riordanové, která je zároveň autorkou textů.

Nové turné zahájí skupina 15. března na Novém Zélandu, postupně navštíví Austrálii, Asii, Spojené státy, Kanadu i Evropu. První na řadě zde bude Londýn, následovaný Paříží. V České republice se Cranberries nezastaví, vystoupí ale v Bratislavě 24. června či Berlíně o den později.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz