14. října 2019 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Písničkářky Radůza a Dagmar Voňková vydaly alba na vinylu

Radůza (IVAN PROKOP – PHOTOPASS) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radůza (IVAN PROKOP – PHOTOPASS) | foto: © Ivan Prokop

Stále žádanější vinylový formát zohledňují i menší vydavatelé, přicházejí s reedicemi starších, ovšem zásadních titulů interpretů naší scény. V tomto případě interpretek.

Jako elpíčko v obalu s krásně čistou sněhobílou grafikou vydala značka Galén zatím poslední, osmou řadovou desku legendy českého folku a zároveň neúnavné hudební experimentátorky Dagmar Voňkové Hostina. Poprvé, jen jako CD, vyšla před dvěma lety a interpretka se na ní „zčásti vrací ke svému klasickému rukopisu, zčásti hraje tak, jak jsme ji dosud nikdy neslyšeli“, jak napsaly LN v dobové recenzi.

Přírodně poetické a zvukomalebné texty zde Voňková rozehrává jen sama za pomoci krystalicky čisté (byť často zmnožené) akustické kytary. Široké stylové spektrum, z něhož čerpá, zasahuje do tak rozdílných hájemství, jako je hudební minimalismus a téměř taneční polohy. Hostina je jedním z jejích nejlepších a také nejsdělnějších alb. Je dobře, že se objevilo ve staronovém formátu.

Dagmar Voňková

Dagmar Voňková

A totéž platí i pro titul Vše je jedním, živou nahrávku písničkářky Radůzy z divadla Archa, vydanou původně jako CD v roce 2007. Nyní vychází u Indies MG na vinylovém dvojalbu s pěti bonusy, které se na první vydání nevešly.

Tímto koncertním záznamem Radůza – jejíž důležitost pro českou hudební scénu po roce 2000 teprve docení historikové, až budou hodnotit domácí dívčí a dámské písničkářství „před Radůzou“ a „po ní“ –, tato zpěvačka, akordeonistka, kytaristka a klavíristka, především ale ucelená osobnost se skvělým autorským rukopisem shrnula svůj dosavadní repertoár. Dvojalbum je vlastně jakýmsi „the best of“ první fáze jejího tvůrčího období, ještě bez hraní s kapelou a tvorby dnešních tematicky uzavřených celků.

Ondřej Bezr

Autor

Ondřej Bezrondrej.bezr@lidovky.czČlánky
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...