1. srpna 2011 12:07 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Děti pomáhají svým vrstevníkům v Africe

Starší čtenáři - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Starší čtenáři - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Projekt Čtení pomáhá umožňuje mladým čtenářům pomáhat potřebným. Za téměř čtyři měsíce jeho fungování se dětem podařilo naplnit 35 charitativních projektů. Svým čtením darovaly již přes 3,5 milionu korun.

Škola v Embasaki a Sandotě

Pomoc dětí nyní putuje dětem do Afriky. Nově naplněnou charitou projektu Čtení pomáhá je finanční pomoc na dostavbu školy v Embasaki (Nairobi) v Keni. Cílem je přemístit školu z původní budovy, kde byla pouze v nájmu. A to v nájmu relativně vysokém, což ovlivňovalo další volné prostředky pro učitele, učebnice a další studijní pomůcky. Proto se rozhodlo, že si škola zakoupí vlastní pozemek a postaví svou budovu. Na dostavbu budovy v tuto chvíli škole chybí 100 tisíc korun. A dostane je právě od mladých čtenářů zapojených do Čtení pomáhá. Sto osmdesát čtyři dětí z Nairobi nyní může pokračovat ve svém výborně započatém studiu. Žáci této školy se totiž pravidelně umisťují na předních místech státních závěrečných zkoušek.

Krom Embasaki děti přispěly již 50 tisíci korunami na studijní pomůcky pro jinou školu v Nairobi, a to základní školu Sandota, která se snaží nemít vysoké školné, aby mohla umožnit vzdělávat se dětem i z těch nejchudších rodin. Protože vzdělání v Keni se musí platit, hodně dětí do školy vůbec nemůže chodit. Nasir

Operace očí pro děti v Nairobi

Děti už dříve přispěly také na jiné charitativní projekty pro děti v Africe. Příkladem je 80 tisíc na operaci očí pro děti v Etiopii. Tváří této charity byl chlapec Násir, jehož zrak se začal před dvěma lety značně zhoršovat. Lékařský tým podporovaný Světlem pro svět našel Násira v etiopských horách. Na místě ho vyšetřili a odvezli do nemocnice, kde byl okamžitě operován. Hned druhý den chlapec opět viděl. Cílem tohoto charitativního projektu bylo umožnit operaci stovce etiopských dětí.

Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.