10. dubna 2012 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Děti poslaly téměř 50 tisíc korun neslyšícímu Vojtíškovi

Čtení pomáhá (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čtení pomáhá (ilustrační foto). | foto: Lidovky.cz

Částku 49 400 korun načetly děti zapojené do projektu Čtení pomáhá dvouletému Vojtíškovi. Ten se narodil s vadou srdce a čekaly ho náročné operace.

Ve dvou týdnech jeho života musel podstoupit první náročnou operaci, při které mu byla provedena bandáž plicnice. O rok později, v listopadu 2010, bylo Vojtíškovi operováno srdce. Zákrok naštěstí dopadl na výbornou. Při dalších vyšetřeních však bylo zjištěno, že chlapec trpí vrozenou oboustrannou hluchotou.

Vojta byl zařazen mezi uchazeče na voperování tzv. kochleárního implantátu. Zjednodušeně řečeno jde o elektronickou smyslovou náhradu zprostředkovávající sluchové vjemy neslyšícím. Rodiče zřídili Vojtovi speciální sluchadla a pravidelně začali navštěvovat Centrum kochleárních implantací v Praze.

V březnu letošního roku podstoupil Vojta další zákrok, při němž mu byl kochleární implantát voperován. Zároveň bylo rodičům předvedeno související příslušenství, které mu má jeho další život co nejvíce usnadnit. Jde však o jakýsi nadstandard, který si každý zájemce musí zaplatit sám. Pro Vojtovu rodinu by však pořízení takového implantátu znamenalo obrovskou finanční zátěž. Bez pomoci mladých čtenářů by si ho těžko mohli dovolit.

Díky projektu Čtení pomáhá bude Vojtovi ulehčen start do "světa zvuků" a znásobena možnost, že se naučí sám dobře mluvit, že bude rozumět mluvené řeči a že se tak lépe zařadí do "normálního života".

Lidovky.cz

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...