Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Dokumentarista Vondráček převzal sudetoněmeckou cenu za lidská práva

David Vondráček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Vondráček | foto: Jiří Peňás, Lidové noviny

AUGSBURG Český dokumentarista David Vondráček na sjezdu sudetských Němců v Augsburgu převzal sudetoněmeckou cenu za lidská práva za své filmy zachycující pohnuté poválečné události v Československu spojené s vysídlením německé menšiny.

V poděkování Vondráček odmítl princip kolektivní viny a vysídlování na jeho základě, a to nejen v případě poválečného odsunu Němců, ale i v dalších konfliktech moderní doby.

"Neexistuje kolektivní vina. To zlé i to dobré pochází vždy od jednotlivce," zdůraznil laureát, podle něhož není přípustné někoho vyhnat z domova kvůli snaze zbavit se údajného kolektivního zla.

"Je jedno, zda se jedná o Syřany, Armény, krymské Tatary, Srby, Chorvaty nebo jiné," dodal padesátiletý rodák z Mariánských Lázní, kterému se za jeho slova dostalo hlasitého aplausu nepříliš zaplněné haly augsburského výstaviště. S přijetím ceny Vondráček vůbec neváhal, řekl poté ČTK a Českému rozhlasu.

ČTĚTE DÁLE:

"Také z toho důvodu, že loni Karlovu cenu (sudetoněmeckou Evropskou cenu Karla IV.) dostal Max Mannheimer. Člověk, který si prošel koncentráky, celou rodinu mu nacisté vyvraždili a on sám poznal, že sudetští Němci ve své většině udělali hlubinou reflexi svých temných dějin," vysvětlil. Sudetoněmecké krajanské sdružení, které mu cenu udělilo, označil Vondráček za "velmi demokratickou, smířlivou organizaci spolupracující s českou stranou".

Ideologické pozadí již neexistuje

"Myslím si, že se láme osud, že roztávají ledy. Kdo nemá šupiny v očích, tak musí vidět, že je tady přátelská atmosféra a že tento proces už nemá nějaké ideologické pozadí," dodal oceněný filmař. Připustil přitom, že za svůj názor čelí doma stále slovním útokům. "Já to ale házím za hlavu. S tím se musí počítat. Když nabourávám nějaká tabu a jdu úplně proti proudu, tak to k tomu patří," poznamenal dokumentarista. Tyto útoky dokonce označil za "milé" ve srovnání s denunciací, které čelil například někdejší disident a později prezident Václav Havel.

Vondráček je autorem dokumentů Zabíjení po česku a Řekni, kde ti mrtví jsou, v nichž zpracovával dlouho tabuizované téma poválečných masakrů Němců na území Československa. Sudetští Němci ho ocenili nejen za tyto snímky, ale i za jejich příspěvek k veřejné diskuzi o stále citlivém tématu poválečných dějin v Česku.

"David Vondráček svou prací napomohl tomu, že současní obyvatelé České republiky otevřeli oči před zločiny svých rodičů a prarodičů," prohlásil na úvod sjezdu předák sudetských Němců Franz Pany a označil Vondráčka za "skutečného velvyslance humanity". Nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt ho pak nazval průkopníkem česko-německého usmíření.

"Jsem jen jeden z mnoha, který přispívá k aktivizaci smířlivého dialogu mezi Čechy a druhou generací vysídlených sudetských Němců," komentoval Vondráček svou roli. "Já se politicky ani veřejně neangažuji. Já chci jen vyprávět příběhy lidí z 20. století, kteří se nějak ve střední Evropě zamotali do dějin a neumí se rozmotat," doplnil.

,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?