13. srpna 2014 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Fantazie světla. Vizionář Otto Piene se své berlínské výstavy nedožil

Otto Piene: The Proliferation of the Sun, 2014 Instalace v Neue... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Otto Piene: The Proliferation of the Sun, 2014 Instalace v Neue... | foto: David von Becker

BERLÍN Do konce srpna je v Berlíně k vidění pozoruhodná výstava jednoho ze zakladatelů Sky Artu, německého umělce Otty Pieneho, který neočekávaně zemřel v den zahájení výstavy 17. července. Jeho světelné, všemi barvami hrající instalace, ale i malby a kinetické projekty se staly inspirací pro řadu současných umělců.

Otto Piene (1928-2014) je považován za jednoho z největších uměleckých inovátorů 20. století. Původně vystudovaný malíř opustil klasické umělecké formy už v polovině 50. let a otevřel nový prostor pro umění. V rámci mezinárodního hnutí ZERO, které založil spolu s Heinzem Mackem, Piene vytvořil řadu projektů, které se konaly ve veřejném prostoru, vně galerií a muzeí.

Otto Piene, portrét z roku 2014

Otto Piene, portrét z roku 2014

Díla, která vytvořil v té době – malby kouřem a ohněm, světelné prostory, kinetický světelný balet – byly syntézou přírody, vědy a umění, která byla v tehdejším uměleckém kontextu zcela nová a vizionářská. Tyto umělecké výzvy kulminovaly ke konci 60. let, kdy se Piene odstěhoval do USA, aby se stal ředitelem Centra pro pokročilá vizuální studia (Center for Advanced Visual Studies (CAVS/MIT, Cambridge, Massachusetts), kde pracoval na široké řadě interdisciplinárních projektů ve veřejném prostoru. 

Až do oblak

Od roku 1968, ve spolupráci s vědci a dalšími umělci, Piene postupně vyvinul projekty zvané Sky Art Event a Sky Art Conferences, ve kterých nechal své vzduchem nebo heliem naplněné skulptury stoupat nad budovy, stadiony, řeky a krajiny až do oblak... Jedním z nich byla i monumentální duha pro závěrečnou ceremonii olympijských her v Mnichově v roce 1972. Pieneho intenzivní spolupráce s přírodovědci i techniky otevřela nové perspektivy pro umění, jehož ozvuky lze nalézt například v díle Olafura Eliassona, Carstena Höllera nebo Tomáse Saraceny.

Otto Piene: Sky Art Event, 19. července 2014. Pohled na instalaci v Neue...

Barevné nebe nad Berlínem. Otto Piene: Sky Art Event, 19. července 2014.

Otto Piene zemřel nečekaně 17. července ve věku 86 let, jen pár týdnů po příjezdu do Berlína, v den zahájení výstavy. Nedožil se tak svého posledního Sky Art Eventu, který byl naplánován na večer 19. července. Na přání rodiny se i přes Pieneho odchod tato velkolepá akce uskutečnila a nebe nad Berlínem tak ten večer oživily tři devadesátimetrové osvětlené hvězdy, které se poprvé vznesly do oblak v roce 1984 nad berlínskou Technickou univerzitou.

Noční světelná show

Berlínská výstava je nazvaná „Otto Piene. More Sky“ a podílejí se na ní dvě významné instituce - Neue Nationalgalerie a Deutsche Bank KunstHalle. Je rozdělena do dvou částí  - klasickou výstavu obrazů a menších světelně-kinetických projektů najdete v KunstHalle,  noční světelnou expozici v prostorách Neue Nationalgalerie.

Otto Piene: The Proliferation of the Sun, 2014 Pohled zvenku na expozici v...

Otto Piene: The Proliferation of the Sun, 2014 Pohled zvenku na expozici v Neue Nationalgalerie.

Světelná instalace s názvem Proliferation of the Sun, byla původně projektována pro malý nezávislý prostor v New Yorku v roce 1967 a ten samý rok byla předvedena také v Německu. Barevná blikající ručně malovaná skleněná skla jsou promítána v otevřeném galerijním prostoru, a výsledkem je to, co Piene nazýval "poetickou cestu časem". Obnovené uvedení tohoto barevného zážitku umocňuje prosklená funkcionalistická budova samotné Neue Nationalgalerie, která je dílem Miese van der Roheho.

Expozice je otevřena pouze v noci, od 22.00 do 3.00 ráno. V obklopení tmou ještě více vyniknou Pieneho barevné hrátky, které je možné pozorovat jak uvnitř, tak zvenčí galerie.

Otto Piene: More Sky. Instalace v Deutsche Bank KunstHalle Berlin.

Otto Piene: More Sky. Instalace v Deutsche Bank KunstHalle Berlin.

Druhou část výstavy tvoří expozice v budově Deutsche Bank KunstHalle na třídě Unter den Linden. Ta je zaměřena na celkové Pieneho dílo - zahrnuje malby a drobnější instalace. Jsou tu zastoupeny jeho typické působivé malby kouřem či ohněm, ale i kineticko-světelné pokusy o svébytné uchopení světla a prostoru.

Otto Piene. More Sky

17. července – 31. srpna 2014

Neue Nationalgalerie
Kulturforum
Potsdamer Straße 50
www.smb.museum

Úterý až neděle 22.00 - 03.00, vstup zdarma

Deutsche Bank KunstHalle
Unter den Linden 13/15
www.deutsche-bank-kunsthalle.de

Denně 10.00 – 20.00, vstupné 4 €

hepHedvika Petrželková