24. února 2014 12:20 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Festival Febiofest zahájí snímky Jarmusche a Wajdy

Oficiální polský plakát k filmu Walesa: člověk naděje  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oficiální polský plakát k filmu Walesa: člověk naděje | foto: Reprofoto

Dva snímky klasiků americké a evropské kinematografie Jima Jarmusche a Andrzeje Wajdy zahájí 20. března v multikině Cinestar Anděl Mezinárodní filmový festival Praha Febiofest. 21. ročník potrvá do 28. března, výběr z programu pak uvede do 17. dubna při regionálních ozvěnách v tuctu měst.

Jarmuschův snímek Přežili jen milenci je retroromancí o tom, že upíři jsou taky jenom lidi. Wajda natočil pod názvem Walesa, člověk naděje životní příběh prvního polského demokratického prezidenta, symbolu pádu komunismu v Polsku. Do Prahy s ním přijede představitel hlavní role Robert Więckiewicz. Publikum Febiofestu zaujal hlavní rolí ve filmu Agnieszky Hollandové V temnotě, který zakončil ročník 2012.

Film Walesa: člověk naděje ukazuje i osobní život polské politické legendy

Film Walesa: člověk naděje ukazuje i osobní život polské politické legendy

Přijede také Sylvian Chomet a Isaach de Bankolé

Dalšími ohlášenými hosty budou francouzský režisér a animátor Sylvain Chomet, v Česku známý díky svému vtipnému a nápaditě animovanému filmu Trio z Belleville z roku 2003, a Jarmuschův oblíbenec Isaach de Bankolé. Ten se stane letošním držitelem Kristiána za přínos světové kinematografii. Bankolé pochází z afrického Pobřeží slonoviny, průlom zaznamenal s filmem Čokoláda francouzské režisérky Claire Denisové. Objevil se i v bondovce Casino Royale a filmu Skafandr a motýl. Přijede i slovenská modelka Barbora Bobuľová, která účinkuje v italských filmech.

ČTĚTE TAKÉ

Podle Štefana Uhríka, který s Hanou Cielovou bdí nad programem přehlídky, se tu opět objeví i norský herec s Downovým syndromem Svein André Hofs Myhre, hlavní představitel vtipné žánrové hříčky Detektiv Down. "Doprovodí režiséra Barda Breiena, aby společně s českými koproducenty ze společnosti Evolution Films uvedli film v české premiéře," uvedl.

Z filmu Jima Jarmusche Přežili jen milenci, který bude uveden na Febiofestu

Z filmu Jima Jarmusche Přežili jen milenci, který bude uveden na Febiofestu

Přijede i Kaurismäkiho herecká múza Kati Outinenová, která se objevila ve filmu Viktora Tauše Klauni a byla nominována na Českého lva. Přiveze novinku Láska, soudruhu!, kterou představí v sekci Zvláštní uvedení. V ní se objeví pět filmů, které vznikly jako společné dílo českých a zahraničních producentů. Už se zmíněným Detektivem Downem půjde o režijní debut Jiřího Mádla Pojedeme k moři, česko-rumunský počin Velmi neklidné léto a Sametoví teroristé, film oceněný diváckou cenou na Berlinale.

"Hlavní 33členná porota Febiofestu, udělující Grand Prix, je otevřená komukoli, lidem všeho druhu vzdělání, sociálního zázemí, profese i zájmů. Přihlášky přijímáme už jen do 28. února. Jejím předsedou bude oscarový kostýmní výtvarník Theodor Pištěk," připomněl Fenič.

Organizátoři i letos počítají s doprovodným hudebním festivalem v garážích multikina, přístupným jako vždy zdarma.

Podle Feniče je letošní ročník finančně zajištěn. "I když ještě v lednu jsme neměli uzavřené zásadnější smlouvy, nakonec se povedlo peníze získat. Generálního partnera však stále festival nemá," řekl. Předprodej vstupenek začne 12. března.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz