30. října 2012 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Film zváží stavby hvězdného architekta Normana Fostera

Nejdelší most přes řeku na světě, francouzský Millau viadukt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejdelší most přes řeku na světě, francouzský Millau viadukt | foto: Reprofoto

PRAHA Na ojedinělé projekci se ve čtvrtek v Praze představí oceňovaný filmový portrét jedné z největších osobností dnešní architektury. Norman Foster tu líčí i okolnosti své dostavby berlínského Reichstagu.

Příznivci architektury, současného designu a rozvoje měst si jistě nenechají ujít speciální projekci, kterou filmová distribuce ARTCAM připravila na čtvrtek 1. 11. do pražského kina Studio Béla (Rytířská 25-27). Celovečerní dokument Kolik váží váš dům, pane Fostere? (How much does your building weigh, Mr. Foster?) je strhujícím vstupem do světa moderního architektonického myšlení. Zároveň je portrétem britského architekta Normana Fostera, autora staveb jako jsou obnovený Reichstag v Berlíně, londýnský mrakodrap přezdívaný Okurka, letiště v Pekingu, manhattanská Hearst Tower, nebo francouzský Millau viadukt – vůbec nejdelší most přes řeku na světě.

Architekt Norman Foster

Architekt Norman Foster

Norman Foster přepsal pravidla architektury. Jeho vize a neustávající touha po dokonalosti stvořily některé z nejoriginálnějších staveb naší doby. Architektura podle Fostera není prosta vášně a impulsivní umělecké imaginace. V snímku Kolik váží váš dům, pane Fostere? však také sledujeme jeho neustávající snahu o zlepšení kvality života prostřednictvím designu. Projekty Normana Fostera jsou ve filmu snímány stylem, který se snaží přinést jejich velkolepost a rozměry na plátno: architektura tu doslova ožívá.

Jedinou projekci filmu, který se stal mezi světovými architekty hýčkanou oslavou jejich oboru, uvede teoretik architektury a kmenový autor LN Adam Gebrian. Čtvrteční filmově-architektonický večer ve Studiu Béla začíná ve 20 hodin.

Lidovky.cz