25. ledna 2019 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Flákač ‚Dude‘ Lebowski stále žije. Jeff Bridges naznačuje návrat do kultovní role

Jeffrey „Dude“ Lebowski (Jeff Bridges). Snímek The Big Lebowski (1998). Režie:... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeffrey „Dude“ Lebowski (Jeff Bridges). Snímek The Big Lebowski (1998). Režie:... | foto: Gramercy Pictures

LOS ANGELES Kultovní snímek Big Lebowski natočili v roce 1998 bratři Joel a Ethan Cohenovi. Hlavní postava, Jeffrey „Dude“ Lebowski, je patrně životní rolí amerického herce Jeffa Bridgese. Ten nyní na sociálních sítích sdílel krátkou ochutnávku s tím, že více informací dorazí 3. února 2019, což je datum Super Bowlu, finále ligy amerického fotbalu. Při něm tradičně filmové společnosti představují nové ukázky na filmy.

„Nemůžeš žít v minulosti, kámo. Zůstaň na přijmu,“ napsal na sociální síť Twitter herec Jeff Bridges. K tomu připojil krátké video, kde se jeho postava, chronický flákač kamarády přezdívaný Dude, prochází po ulici ve stejném svetru, jaký na sobě měl ve filmu z roku 1998. Na konci ukázky se objeví datum 3. února 2019. To je datum Super Bowlu, finále ligy amerického fotbalu, kdy filmové společnosti zveřejňují premiérové ukázky  na filmy. Je možné, že se Lebowski po více než dvaceti letech vrátí v plnohodnotném pokračování?

24.ledna 2019 v 18:00, příspěvek archivován: 25.ledna 2019 v 11:42

VIDEO: Can?t be living in the past, man. Stay tuned. https://t.co/zL2CLYhGAM

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Can’t be living in the past, man. Stay tuned. https://t.co/zL2CLYhGAM

Jeff Bridges již dříve naznačoval, že by se rád do role vrátil. Letos má mít navíc premiéru vedlejší snímek o postavě bowlingového hráče Jesuse Quintany (Johny Turturro), který byl vždy Lebowského úhlavním nepřítelem v tomto sportu. Snímek nazvaný Going Places režíruje sám Turturro.

Jeff Bridges, Steve Buscemi a John Goodman. Snímek The Big Lebowski (1998)....
Z filmu Big Lebowski

Snímek Big Lebowski natočil tvůrčí tandem bratří Ethana a Joela Cohenových (Fargo, Tahle země není pro starý). Ačkoliv snímek na filmových cenách pohořel, tak u diváků si získal kultovní status. Podle hlavního hrdiny vznikl i parodický životní směr nazvaný Dudeismus. Ten po svých vyznavačích vyžaduje praktikování přísné relaxace a povinných chvilek na nezdravé jídlo.


Je ale také možné, že se fanoušci žádného nového filmu nedočkají. Super Bowl využívají mnohé společnosti jako příležitost pro originální (a velmi drahou)reklamu. Loni například v rámci propagace australského turismu vznikla reklama, která se tvářila jako plánované pokračování Krokodýla Dundeeho. Objevili se v ní snad všichni známí australští herci včetně Margot Robieové, Hugha Jackmana a Chrise Hemswortha.

Najdete na Lidovky.cz