26. července 2019 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Na Folkových prázdninách v Náměšti se bude zpívat (nejen) o duši

Ilaria Graziano & Francesco Forni | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilaria Graziano & Francesco Forni | foto: Folkové prázdniny

Už 34. ročník mezinárodního multižánrového festivalu Folkové prázdniny proběhne v týdnu od 27. července do 3. srpna na několika místech Náměšti nad Oslavou. Oproti tradičnímu názvu festival nabízí širokou paletu nejrůznější hudby, od folku a folkloru přes jazz, world music, elektronické experimenty až po rock.

Festival úvodním společným koncertem otevřou polská skupina Vołosi a maďarský houslista Félix Lajkó a o závěr se postará další výbušná skupina z Polska Tęgie Chłopy, reprezentující tradiční taneční hudbu z regionu Kielce, kde je zvykem hrát tak, až to „zdvihne strop“, jak uvádějí pořadatelé.

Platí to také pro Skotsko, odkud do Náměště přijíždějí dvě instrumentálně excelentní kapely - Talisk, naplňující představu o moderním, strhujícím a vzrušujícím akustickém triu, vidícím skotské, irské a anglické tradice jako inspirace, které je třeba nutně prozkoumat a jedinečně vynalézavě převést k obrazu svému.

Speciální projekt, který navazuje na podobné akce z minulých let, sjednocené stejhným nebo podobným druhem nástroje, a který bude neopakovatelný, budou letos Harfy nad Oslavou. Setkají se v něm tři mimořádné osobnosti: Catrin Finch z Walesu, senegalský hráč na koru Seckou Keita a Kolumbijec Edmar Castañeda.

Mezi největší události posledních let patří album Yiddish Glory, nominované dokonce na Grammy. Židovské písně z 2. světové války a holocaustu zvonící vzdorem, krutou pomstou, láskou, nadějí a humorem, o kterých se svět neměl nikdy dozvědět v ukrajinském archívu nedávno objevila kanadská historička Anna Shternshis a do albové a koncertní podoby je s mezinárodní sestavou hvězdných hudebníků uvedl producent Dan Rosenberg. I tato unikátní hudba zazní na Folkových prázdninách.

Směs americany, folku, blues, rocku, tanga s vášnivých neapolských písní do náměšťského zámeckého parku přiveze dvojice italských zpěváků a hudebníků Ilaria Graziano & Francesco Forni, originální verzi provensálské polyfonie na pokraji hlasových a fyzických možností, zase šestice zpěváků San Salvador, která se stala naprosto nečekaným šokem loňského veletrhu Womex.

Proslulý kubánský jazzový klavírista Omar Sosa, zpívající hráč na koru Seckou Keita ze Senegalu a venezuelský perkusista Gustavo Ovalles věří tomu, že skrze transcendentální ódu Transparent Water, zahrnující impresionistické meditace i tranzovní rytmy, lze nahlédnout do lidské duše. Dočkáme se nesmírně podmanivé hudby, na kterou sedí Omarova klasifikace jazzu coby filozofie svobody.

Mezi domácími účinkujícími bude legenda českého folku Spirituál kvintet, jenž se příští rok po šedesáti letech nadobro rozloučí se svými fanoušky a koncert v Náměšti se tak stane jednou z posledních příležitostí se s ním setkat. Hana a Petr Ulrychovi skupinou Javory beat provedou posluchače čtyřiceti lety své kariéry a vrátí se i k letos znovu vydanému album Nikola Šuhaj loupežník.

Moderní folk(rock) zazní v podání skupiny Neřež, Jiří Stivín si připravil se svým Collegiem Quodlibet speciální program k tématu festivalu, které zní O duši, premiéra nového programu zazní v podání zpěvačky Kateřiny Garcíi a multiinstrumentalisty Luboše Maliny, písně z alba Přítel člověka i novější zazpívá leader Trabandu Jarda Svoboda a svůj aktuální sólový projekt s velkým podílem elektroniky představí Lenka Dusilová.

Součástí Folkových prázdnin jsou také speciální noční koncerty (mj. nedávno obnovené legendární Majerovy brzdové tabulky nebo cellistka a zpěvačka Dorota Barová se svým triem), divadelní představení, výtvarné a hudební workshopy, hudební besedy, výstavy, filmové projekce a happeningy.  Kompletní program a další informace najdete na www.folkoveprazdniny.cz. 

obzOndřej Bezr

Najdete na Lidovky.cz