16. ledna 2013 20:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Drtikolovy fotografie z 20. let vystavuje Sudkova galerie

Jeden ze slavných Drtikových aktů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden ze slavných Drtikových aktů | foto: Reprofoto

PRAHA Práce slavného fotografa Františka Drtikola, které vznikly technikou bromografie, vystavuje od středy Galerie Josefa Sudka v Praze na Úvoze. Zahrnuje ukázky zátiší, řadu unikátních aktů vytvořených v duchu pozdní secese, aranžované práce ve stylu art deco i avantgardou ovlivněnou Kompozici z poloviny 20. let minulého století.

V té době umělec spolupracoval s poděbradskou firmou Bromografia. V době konjunktury Drtikolova ateliéru i jeho velkého společenského uznání umožnila spolupráce s touto firmou větší rozšíření autorových děl mezi milovníky umělecké fotografie.

ČTĚTE TAKÉ:

Technika bromografie se užívala až do 60. let 20. století. František Drtikol (1883 až 1961) se proslavil svými ranými akty, které vykazují zvláštní smysl pro poetiku a harmonii dekorativních forem.

Bromografie

Bromografie je technika rozmnožování fotografických snímků, která se používala zejména k rozmnožování černobílých i barevných pohlednic a průmyslových obrazových katalogů. Výsledek měl vysoký lesk a mohl se tónovat jako celek.

Nejčastěji se používal odstín hnědý, zelený, červený, modrý, někdy též fialový a oranžový.

Příznivé období 20. let, kdy Drtikol proměnil svůj ateliér v pulzující společenský salon, ukončila světová hospodářská krize.

Pod její tíhou i vlivem dalších politických okolností se Drtikol začal obracet k mystice, od roku 1935 se namísto fotografování věnoval už jen malbě a kresbě. Ve 30. letech se mu stále ještě dostávalo velké pozornosti, vystavoval však již převážně svá starší díla.

Po válce k překvapení mnohých vstoupil do komunistické strany, vládnoucí režim však jeho dílo záhy odsoudil jako buržoazně dekadentní a ze svých služeb jej propustil. Drtikolovy fotografie, jež se dnes uplatňují i na mezinárodním trhu s uměním, tak na dlouhá léta zmizely v archivech. Jeho odkaz vzkřísila teprve historička fotografie Anna Fárová, která v roce 1972 prosadila Drtikolovu retrospektivní výstavu v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Muzeum dnes spravuje velkou část Drtikolova díla.

Galerie Josefa Sudka

Galerie Josefa Sudka je pobočkou muzea a nachází se v prostorách hradčanského domu U Luny v Úvozu, kde Sudek žil.

Přes zimu je otevřena od středy do neděle od 11:00 do 17:00.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz