Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Franz dokončil Válku s mloky, uvede ji Festival Opera

Vladimír Franz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Franz | foto: ČTK

PRAHA Také dílo prezidentského kandidáta Vladimíra Franze Válka s mloky v režii Davida Drábka nabídne 11. ročník festivalu Opera, který se uskuteční v Praze ve dnech 3. ledna až 3. února příštího roku. Na akci každé dva roky v metropoli prezentují své nejlepší inscenace operní soubory z celé České republiky. Představení se budou hrát na scénách Národního divadla a v Českém muzeu hudby.

"Festival slaví dvacet let od svého vzniku. Udržel se především proto, že na něm finančně neprofituje ani Národní divadlo, které dává své operní domy k dispozici za nekomerčních podmínek, a už vůbec ne mimopražská divadla, kterým se dostane jen úhrady části nákladů na festivalové představení," uvedla ředitelka Lenka Šaldová.

Přehlídku zahájí ve Stavovském divadle Moravské divadlo Olomouc dílem Lucia Di Lammermoor. Program festivalu se nachází na www.festival-opera.cz. 11. ročníku festivalu se účastní všechny tuzemské stálé profesionální operní soubory a čtyři další sdružení. Na programu jsou italské a německé operní hity jako například Verdiho Rigoletto a Nabucco, Donizettiho Lucia di Lammermoor, Ponchielliho La Gioconda, Weberův Čarostřelec, Gluckův Orfeus a Eurydika i díla, která má současné pražské publikum příležitost vidět vůbec poprvé - Bizetovi Lovci perel a Catalaniho La Wally.

Válka s mloky a Lovci perel

Festival představí též nejnovější českou tvorbu, díla Vladimíra Franze, Tomáše Hanzlíka a Víta Zouhara, Miloše Štědroně a dvojice Ondřej Kyas-Pavel Drábek. Zahrnuje inscenace režisérů všech generací, od nejstarší (Martin Dubovic) až po nejmladší (Tomáš Hanzlík, Rocc, Tomáš Studený). Za dirigentský pult se postaví šéfové, šéfdirigenti či dlouholeté opory jednotlivých souborů i osobnosti z nejmladší generace.

V Lovcích perel zazpívá primadona opavského souboru Katarína Jorda Kramolišová, v českobudějovickém Rigolettovi se po boku Alexandra Beně představí Jana Šrejma Kačírková, v ostravské La Wally je možno se těšit na trojici Eva Urbanová, Gianluca Zampieri a Svatopluk Sem. Agátou v libereckém Čarostřelci bude Livia Obručnik-Vénosová. Basista Pavel Vančura a mexický tenorista Rafael Alvarez vystoupí jak v Čarostřelci, tak v La Giocondě.

Operní fanoušci se mohou těšit také na průvodní slova k inscenaci, titulu a vystupujícímu souboru, která uslyší vždy třicet minut před každým představením ve foyeru příslušného divadla, plánují se také besedy se zajímavými osobnostmi.

Libušky pro výjímečné

Festival není soutěžní přehlídkou, ale výjimečné festivalové výkony jsou tradičně oceňovány takzvanými Libuškami - čestnými cenami festivalu. Ceny budou vyhlášeny na tiskové konferenci po skončení festivalu.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....