30. listopadu 2011 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Je Meryl Streepová jako Thatcherová dost železná?

Železná Meryl Streepová  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Železná Meryl Streepová | foto: Reprofoto

LONDÝN/PRAHA Film Železná lady půjde do kin začátkem příštího roku, má ale za sebou první projekce pro americké novináře a členy tamní akademie.

V době, kdy byla Margaret Thatcherová britskou premiérkou, neexistoval ve Spojeném království člověk, jemuž by byla lhostejná. Veřejnost byla rozdělena na stoupence a odpůrce (ti první jmenovaní se ve trojích volbách ukázali jako početnější). Podobné reakce možná vyprovokuje i životopisný snímek Železná lady, obsah té kontroverze ale bude - alespoň podle prvních reakcí soudě - možná jiný, než se původně čekalo.

Železná lady půjde do kin začátkem příštího roku, má ale za sebou první projekce pro americké novináře a členy tamní akademie, v prosinci bude totiž na několik dní uveden v Los Angeles, aby tak splnil kvalifikační předpoklady pro nadcházející Oscary. Především v Británii se ale o něm píše už dlouho.

Pobouřené reakce konzervativní části ostrovního tisku vzbudilo to, že někdejší předsedkyni vlády ve filmu hraje slavná americká herečka Meryl Streepová, jejíž politické názory jsou dost daleko od stanovisek Thatcherové.

Příliš komický výkon

Komentátorům také vadilo, že snímek je vyprávěn jako série retrospektiv a je rámován scénami ze současnosti, v nichž je Thatcherová ukázaná jako osamělá žena trpící Alzheimerovou nemocí. Předběžní kritici v tom viděli jasný projev absence elementární úcty. Výhrady k filmu vyjádřili i někteří příbuzní a známí bývalé premiérky. Tvůrcům se ale podařilo to preventivní odmítání dost obrousit. Streepová promluvila o tom, jak si Thatcherové váží a jak moc v dnešní politice chybějí vůdci, kteří by podobně jako Thatcherová skutečně šli za svým přesvědčením a nenechali se ovlivňovat průzkumy veřejného mínění. „Její přímočarost dnes chybí,“ řekla herečka.

První recenze, kterou přinesl americký časopis Variety, naznačuje, že Železná lady možná bude nakonec víc kritizovaná zleva než zprava. Původem britský recenzent Leslie Felperin uznává, že výkon Streepové v hlavní roli je technicky perfektní, i když „příliš komický“. Na filmu mu ale vadí, že se autoři soustředili víc na osobní život Thatcherové než na její politiku. „Levicoví diváci budou popuzeni, jak smířlivě se autoři dívají na hrdinku, kterou část Britů dodnes hluboce nesnáší.“ Film podle něj příliš akcentuje to, že Thatcherová prolomila „skleněný strop“, byla ženou ve výhradně mužském světě nejvyšší politiky. Podle Felperina udělaly režisérka Philippa Lloydová a scenáristka Abi Morganová z příběhu Thatcherové prvoplánově zábavné retro.

ndlOndřej Štindl

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...