Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Vary: Jean Reno převzal od Bartošky cenu. Smím s ní do letadla? žertoval

Jean Reno převzal v Karlových Varech Cenu prezidenta festivalu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jean Reno převzal v Karlových Varech Cenu prezidenta festivalu | foto:  Dan Materna, MAFRA

KARLOVY VARY Francouzský herec Jean Reno převzal na 51. mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech Cenu prezidenta festivalu. Zároveň se zúčastnil živého natáčení pořadu Marka Ebena Na plovárně a poté osobně uvedl kultovní snímek Luka Bessona Leon z roku 1994, v němž ztvárnil mlčenlivého zabijáka.

„Děkuji vám, že se na filmy díváte, protože vy je udržujete při životě. Nebýt vás, nebyly by ani filmy ani herci,“ poděkoval divákům ve velkém sále hotelu Thermal, kteří francouzskému herci tleskali ve stoje.

Reno pak ještě zažertoval, že křišťálový globus je těžký a není si jist, jestli ho s ním pustí do letadla. Podotkl také, že si připadá trochu starý, když sledoval úvodní sestřih scén a soupis filmů, ve kterých hrál. Divákům i festivalu děkoval elegantním gestem šlechtice.

Tři nominace na Césara

Mezinárodní věhlas získal Reno spoluprací na několika filmech Luka Bessona, kromě dnes promítaného snímku hrál také ve filmech Magická hlubina nebo Brutální Nikita. Za Leona i Magickou hlubinu získal nominaci na Césara. Třetí nominaci pak získal za roli rytíře Godefroye v komedii Návštěvníci. V ní dokázal, že kromě dramatických rolí je stejně dobrým komediálním hercem. Jean Reno je rovněž držitelem Evropské filmové ceny za mimořádný přínos světové kinematografii.

Jean Reno dorazil na MFF do Karlových Varů
Jean Reno dorazil na MFF do Karlových Varů

Snímek Leon, který dnes diváci na festivalu viděli, patří mezi nejvýraznější role Jeana Rena. Thriller je o chladnokrevném nájemném vrahovi, jehož život změní setkání s dvanáctiletou dívkou, která chce pomstít svou vyvražděnou rodinu. V roli dívky Mathildy tehdy debutovala Natalie Portmanová. Film Leon se stal milníkem Renovy herecké kariéry, roli samotářského zabijáka, který se úzkostlivě stará jen o svou květinu, ztvárnil s neodolatelnou svůdností.

Jean Reno se narodil v roce 1948 v marocké Casablance. Jak řekl na dnešní tiskové konferenci, rozhodl se stát hercem už jako kluk. Ve škole nacvičovali divadelní hry, svět jeviště ho přitáhl a on potom v divadle začínal. Dodnes se kromě filmových rolí věnuje i divadlu.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...