6. dubna 2014 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Jeden z největších tenoristů dneška Jonas Kaufmann vystoupí v Praze

Německý tenorista Jonas Kaufmann vystoupil v Praze na galakoncertu za doprovodu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK pod vedením Jochena Riedera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý tenorista Jonas Kaufmann vystoupil v Praze na galakoncertu za doprovodu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK pod vedením Jochena Riedera. | foto: ČTK

PRAHA Německý tenorista Jonas Kaufmann vystoupí 10. dubna v pražském Obecním domě. Přední světový pěvec se v metropoli představí v rámci svého světového turné. Započal ho v únoru v New Yorku, kde nadchl publikum svým sólovým recitálem v Carnegie Hall.

Po tomto jeho vystoupení světové tiskové agentury, které již předtím Jonase Kaufmanna označovaly jako největšího tenoristu současnosti, dokonce uvedly, že má předpoklady, aby se stal největším tenoristou všech dob. ČTK o tom za pořadatele informovala Taťána Čechovská.

To, že je Kaufmann v současnosti nejúspěšnějším světovým tenoristou, stvrdil již jeho recitál v Metropolitní opeře v New Yorku. Stal se totiž od vystoupení Luciana Pavarottiho v roce 1994 prvním, kdo tam byl pozván k vystoupení s vlastním recitálem. A zatímco Pavarottimu se této pocty poprvé dostalo až po dvaceti letech od jeho debutu v Met, Kaufmann se dočkal už po pěti letech.

ČTĚTE TAKÉ

V Praze charismatický Kaufmann zazpívá potřetí, oba jeho předchozí vyprodané koncerty provázely nadšené reakce publika i kritiky. Na pražský koncert byly v těchto dnech uvolněny do prodeje poslední vstupenky.

Jonas Kaufmann po završení hudebních studií v rodném Mnichově zahájil svoji profesionální uměleckou dráhu na scénách německých operních domů. Průlom v jeho kariéře na světových scénách nastal v červenci 2009, kdy byl za svého Lohengrina v Bavorské státní opeře v mezinárodním tisku oslavován jako zjevení. Ve stejném roce zahájil sezonu v La Scale jako Don José v novém nastudování Carmen pod vedením Daniela Barenboima. Dále pak v této jeho průlomové sezoně slavil úspěchy v londýnské Královské opeře Covent Garden v roli Dona Carlose, v Národní opeře v Paříži v roli Werthera, v Curyšské opeře v Humperdinckových Králových dětech a v Metropolitní opeře v New Yorku v operách Carmen a Tosca. Kaufmann, v současné době mezinárodně uznávaný jako jeden z nejvýznamnějších umělců dneška, je dnes nejžádanějším světovým tenoristou.

Je držitelem mnoha předních světových hudebních ocenění včetně vítězství z posledního ročníku Mezinárodní operní ceny, která dostala přezdívku "operní Oscar".

ČTK, Lidovky.cz