19. listopadu 2009 14:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Konec zasněné lyriky, co je kolem nás je zlý a zaslouží si to pojmenovat

Vanessa: Ave Agony | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vanessa: Ave Agony | foto: X ProductionReprofoto

PRAHA Brněnské hudební vydavatelství X Production představuje novinky a plány: turné formace Midi Lidi, nové deska lenendy Vanessa a budoucnost Please the Trees a Insanie.

Výročí sametové revoluce, narozeniny maminky a zároveň den vydání druhé desky elektronických vizionářů Midi Lidi: album Hastrmans, Tatrmans & Bubáks právě vyšlo a jak název napovídá, v porovnání s předchozím albem Čekání na robota je laděné na temnější notu. "Hity jsou pryč, přicházejí city," říká sama kapela.

Midi Lidi na podporu alba vyráží na Bubáks tour. Křest desky proběhne v úterý 24. 11. v pražském klubu Roxy a pětidenní turné bude pokračovat 25. 11. Plzni (Anděl Café), 26. 11. v Brně (Fléda), 27. 11. v Bratislavě (A4) a 28. 11. v Českých Budějovicích (Velbloud). Jako hosté se představí DJ Ventolín a polští Kamp.

Na palubě také Michalův strýc
Legendární Vanessa vstala z mrtvých a rozjela pravděpodobně nejočekávanější comeback letošní roku. Album Ave Agony produkoval Alexander Hacke (Einstürzende Neubauten) a kromě zpěváka Samira Hausera a skladatelů Miroslava Papeže a Daniela Rodného se na něm podíleli také bubeník Jaroslav Stuchlý ze skupiny Michael's Uncle a producent Jakub Horák.

Drsná parta, naturalistické české texty a obnažený obraz soudobé reality, taková je nová Vanessa, která vychází 5. 12. Na křest desky, který proběhne 17. prosince v KC Vltavská v Praze, Vanessa připravuje neobvyklý artefakt. Bude jím elektrické křeslo od Pablo de Saxe, které je dokonalou kopií smrtícího nástroje, na kterém byl před dvaceti lety na Floridě popraven sériový vrah Ted Bundy.

Pracovní charisma krysy
Please the Trees svou hudbou odkazují k tradicím angloamerické nezávislé scény a v souvislosti s debutem Lion Prayer se vzpomínala taková jména jako The Mission, Woven Hand, Sonic Youth, The Replacements či Hüsker Dü. Přes uvedené evokace ale jejich tvorba zůstává pevně v rukou vlastních tvůrců a v striktních intencích indie scény. Během roku 2009 kapelu vyjma koncertování po Evropě i USA čeká vydání druhého alba Inlakesh. Termín vydání? Březen 2010.

Sedmé album post-hardcoreové hydry Insania s pracovním názvem Charisma krysy míří k tvrdšímu, jedovatějšímu zvuku než předchozí Rock'n'Freud (2007, Anděl v kategorii hard & heavy a Břitva za album roku). Texty opět do "kultury masy" ryjí se sarkasmem a černým humorem a jeden z nich, Potkan v hlavě, napsal také Samir Hauser z Vanessy. "Pro zasněnou lyriku už není místo. To, co je kolem nás, je zlý a zaslouží si to pojmenovat," uzavírá frontman Petr Pálenský. Deska vyjde v březnu 2010 v divizi Redblack.

kul, kk, Lidovky.cz