14. března 2019 20:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Leonardo DiCaprio chystá nový film. Bude o ekologickém skandálu Dieselgate

Držitel Oscara a ekologický aktivista Leonardo di Caprio nejprve podporoval... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Držitel Oscara a ekologický aktivista Leonardo di Caprio nejprve podporoval... | foto: Reprofoto

Los Angeles Americký herec a producent Leonardo DiCaprio se chystá natáčet nový film o skandálu měření emisí v naftových autech Volkswagen. DiCaprio je společně s Jennifer Davissonovou producentem filmu, režírovat by ho měl německý režisér Edward Berger, který točil mimo jiné seriál Patrick Melrose s Benedictem Cumberbatchem. DiCaprio s ním dohodu zřejmě uzavřel už loni.

Film má být založen na knize Jacka Ewinga z května 2017, která nese titul Faster, Higher, Farther (Rychleji, výše, dále) - The Volkswagen Scandal. Podle odhadu serveru Collider, který informaci přinesl, by „Rychleji, výše, dále“ mohl být i název nového DiCapriova filmu. Film vzniká pod hlavičkou produkční společnosti Appian Way a studia Paramount, scénář píše oskarový scénárista Charles Randolph. Do samotného začátku natáčení je ale ještě daleko, vyplývá z informací serveru Collider.

Skutečnost, že zrovna Leonardo DiCaprio vyzdvihuje námět dieselové aféry kolem Volkswagenu, není nijak překvapivá. Herec a producent je totiž také už dlouhá léta ekologickým aktivistou. Už dříve produkoval například dokumentární film 11. hodina, založil environmenální Nadaci Leonarda DiCapria a angažuje se v ochraně přírody i zvířat. 

Leonardo Di Caprio ve filmu Vlk z Wall Street
Leonardo Di Caprio ve filmu Vlk z Wall Street

Do projektů na ochranu přírody také investuje. V roce 2017 například finačně podpořil americkou společnost Love the Wild, která se snaží o ekologický chov ryb. Ve stejném roce podle informací serveru LifeGate na řešení environmentálních problémů daroval 20 milionů dolarů. 

Aféra Dieselgate se spustila v roce 2015 poté, co se ukázalo, že turbodieselové motory nových aut koncernu Volkswagen jsou schopné obcházet homologační emisní měření. Řídicí jednotka motorů TDI o objemu od 1,2 do 2,0 litru poznala, když se vůz podrobuje emisnímu testu a přejde na ekologický režim, při kterém vůz produkuje výrazně nižší množství škodlivin. Celkově byly tyto motory namontovány v 11 milionech aut koncernu VW po celém světě, z toho je asi 1,2 milionu škodovek.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz