1. února 2018 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Kontroverzní osobnost americké kultury Lydia Lunch vystoupí v pražském Kaštanu

Weasel Walter a Lydia Lunch | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Weasel Walter a Lydia Lunch | foto: Kaštan

Zpěvačka, hudebnice a spisovatelka Lydia Lunch v Česku sice už několikrát s velkým ohlasem koncertovala, nikdy zde ale nebyla s projektem Brutal Measures, který podle mnohých vypovídá velmi věrně o tom, jaká tahle žena, již lze bez nadsázky označit za ztělesnění kontroverze v americké kultuře, ve skutečnosti je. Přiveze jej 20. února do pražského kulturního centra Kaštan.

V tomto duu ji doplňuje multiinstrumentalista Weasel Walter, který léta vedl velmi aktivní americkou kapelu The Flying Luttenbachers, jež se pohybovala na divokém pomezí stylů jako je avantgardní metal, no wave či punk jazz a zanechala po sobě celých šestnáct alb, a má za sebou spolupráci s lidmi jako Evan Parker, Elliott Sharp, Henry Kaiser, Jim O´Rourke nebo Glenn Branca.

Z minulosti Lydie Lunch připomeňme bohatou spolupráci s širokou škálou avantgardistů i rockerů typu Birthday Party, Sonic Youth, Einstürzende Neubauten nebo Omar Rodriguez-Lopez. Podstatnou roli ve tvorbě Lydie Lunch ovšem má i slovo. Ať už psané (překlad několika jejích knih vyšel v minulých letech v pražském nakladatelství Maťa) nebo mluvené, jež je zachyceno na obstojné řádce nosičů.

A právě mix mluveného slova a hudební improvizace je projekt Brutal Measures, který se v komorním prostředí Kaštanu 20. února představí. Vrcholy pocitového trojúhelníku, do něhož Lydia Lunch hodlá svoje fanoušky zatáhnout, by měly být vymezeny slovy intimita - hrůza - zábava.

obzOndřej Bezr