30. srpna 2011 10:04 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Malí čtenáři pomáhají také zvířatům

Fenka labradora dostala jméno Jackie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fenka labradora dostala jméno Jackie | foto: www.ctenipomaha.cz

V rámci projektu Čtení pomáhá mohou mladí čtenáři poznávat knižní svět a zároveň se učí přispívat těm, kteří se ocitli v nouzi.

Projekt, jehož partnerem jsou Lidové noviny, během pěti měsíců dokázal získat již téměř čtyři miliony korun. Malí čtenáři pomohli ke zlepšení života dětí, které trpí nejrůznějším postižením. Nyní mohou čtenáři svoji pomoc směřovat také zvířatům. Finančními příspěvky lze podpořit například zvířecí farmu při Armádě spásy nebo výcvik asistenčního psa.

Takovým byl například Denis, štěně labradora, který byl mezi dětmi jedním z nejoblíbenějších charitativních projektů. Částka určená na jeho výcvik byla vybrána v rekordním čase. Nedávno bylo možné se na stránkách www.ctenipomaha.cz zúčastnit ankety o jméno fenky labradora. Ta se narodila letos 26. června a právě se chystá do adoptivní rodiny. V anketě, které se mohl zúčastnit každý, bylo vybráno jméno Jackie.

Asistenční psi jsou ohromnou pomocí pro každého vozíčkáře. Nejenže se stávají jeho kamarádem, který s ním tráví téměř dvacet čtyři hodin denně, ale jsou i jeho oporou. Jsou vycvičeni tak, že dokážou rozsvítit i zhasnout světla, nosit batůžek s drobnostmi, umí dokonce i otevřít pračku a vyndat z ní prádlo, pustí počítač, rozepnou zip, vrátí ruku zpět na ovládací panel vozíku, podají spadlé předměty.

Takový výcvik je však hodně náročný, cesta od štěněte k asistenčnímu psovi trvá téměř dva roky. Nejprve projde výchovou v adoptivní rodině, následuje speciální škola a náročné závěrečné zkoušky. Teprve pak se dostává ke svému skutečnému páníčkovi.

Lidovky.cz