18. ledna 2019 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Mikoláš Chadima vydal pokračování svých pamětí. Psaní pro něj bylo traumatem

Mikoláš Chadima | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mikoláš Chadima | foto: Jiří Volek

Dlouho očekávaný druhý díl pamětí klíčového představitele českého alternativního rocku Mikoláše Chadimy je silnou, velmi osobní výpovědí o přežívání myšlenkově nezávislé kulturní scény v Československu 80. let.

Zatímco první díl knihy Alternativa s podtitulem Od rekvalifikací k „Nové“ vlně se starým obsahem vznikl vlastně s minimálním odstupem k řadě popisovaných dějů a Chadima jej vydal nejprve v samizdatu, druhý díl podle jeho vlastních slov v předmluvě vznikal hodně těžko a musel se nechat odborným redaktorem knihy Jaroslavem Riedelem a nakladatelem Lubomírem Houdkem nechávat přemlouvat.

„Myslel jsem, že pokračování dopíšu za rok, ale mýlil jsem se. Hodně jsem se mýlil. Při psaní prvního dílu bylo vše živé. V zatuchlé a nehybné době ‚normalizace‘ si člověk dobře pamatoval každou událost, která vybočovala z šedé rutiny ‚reálného socialismu‘. Po pětadvaceti letech bylo všechno jinak. Vzpomínky na onu divnou dobu bezčasí byly zasunuty pod hromadou událostí a deziluzí doby nové. Z psaní se stalo trauma, a než jsem vyprávění dokončil, uběhlo víc než pět let,“ píše autor.

Podtext zklamání z polistopadového vývoje se ovšem odráží jen do závěrečných pasáží knihy. Chadima byl ostatně blízko velké kauze 90. let, jejíž smutnou protagonistkou byla jeho manželka Marta, a úzce se jej dotýkají i události kolem šéfa Jazzové sekce Karla Srpa (dlužno podotknout, že jako jeden z nemnoha bývalých aktivistů této organizace stojí na jeho straně).

To všechno jistě Chadimu vedlo k tomu, že pro druhý díl Alternativy zvolil sarkastický podtitul Od „Nové“ vlny se starým obsahem k Velké listopadové sametové restauraci (pro nepamětníky je třeba připomenout, že první část podtitulu odkazuje k nechvalně známému článku v komunistickém ideologickém týdeníku Tribuna, který vyšel v roce 1983 a stal se „výstřelem z Aurory“ pro následnou štvanici na české rockové kapely).

Chadimova hořkost ale naštěstí není základním dojmem z knihy. V první řadě je skvělou dokumentární sondou do zvoleného období a zejména do dobové nezávislé hudební scény. Přímí aktéři jistě budou tvrdit, že se některé události odehrály jinak, ale vždy je třeba mít na paměti, že se jedná o muzikantské vzpomínky, nikoli odbornou kulturně-historickou studii. Erudice odborného redaktora knihy je navíc zárukou, že fatálních omylů se Chadima nedopustil a odlišné pohledy mohou být spíš v osobní interpretaci toho či onoho.

Mikoláš Chadima je dobře znám dvěma věcmi. Jednak specifickým smyslem pro humor (který je možná ve zdánlivém rozporu s jeho hodně temnou, zatěžkanou hudbou) – a i ten knihou v jisté, byť nijak zásadní míře probleskuje. A jednak tím, že není člověkem, který by si bral servítky při hodnocení činů, osobních rysů, ale třeba i hudebního projevu lidí, o nichž vypráví. V tomto ohledu nezůstává své pověsti nic dlužen, byť jeho názory už asi nebudou mít takovou „palebnou sílu“, jakou měly v době, kdy se potajmu četl samizdat prvního dílu. Svoboda projevu naštěstí takové hrany vždy poněkud otupuje.

Ondřej Bezr

Autor

Ondřej Bezrondrej.bezr@lidovky.czČlánky

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na Lidovky.cz