5. ledna 2018 17:44 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Mistr upřímných rolí. Marián Labuda uměl být jak králem, tak i sultánem

Marián Labuda v roce 2005. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marián Labuda v roce 2005. | foto: MAFRA

PRAHA Slovenský herec Marián Labuda zemřel 5. ledna ve věku 73 let. Za svou hereckou kariéru ztvárnil řadu divácky velmi oblíbených filmových rolí. Připomeňme si ho šesti nejznámějšími.

Karel Pávek (Vesničko má, středisková)

“Až začne pršet, udělá se ti za ušima beton.“ Patrně nejznámější rolí Mariána Labudy je řidič Karel Pávek, který je takovým otcem jednoduchému Otíkovi. I díky jeho skvělému hereckému výkonu byl v roce 1985 snímek nominován na Oscara.

Velkostatkář Ďuranský (Anděl svádí ďábla)

Ve volném pokračování komedie Anděl s ďáblem v těle si Marián Labuda zahrál Ďuranského, který se moc rád přijde podívat do vyhlášeného kabaretního podniku.

Král Ubu (Král Ubu)

V roce 1996 natočil režisér F. A. Brabec film na motivy absurdního dramatu od Alfreda Jarryho. Marián Labuda zde ztvárnil fiktivního polského tyrana, který se násilí chopí moci, ale ke konci je ze země vyhnán.

Sultán (Lotrando a Zubejda)

Sultán Solimán, slunce naše jasné! Sultánu Solimánovi chřadne jeho dcera Zubejda. Vyléčit ji může jen loupežník Lotrando. Pokud ne, tak bude o hlavu kratší.

Helmut Spitzer (Všichni moji blízcí)

Marián Labuda ukázal i své pěvecké nadání v koprodukčním dramatu o jednom útěku před nacistickou hrozbou.

Roman Daniel (Roming)

Roman Daniel, Labudova postava, je tak trochu chudák. Svému příteli slíbí, že až jejich děti dospějí, tak se vezmou. Aby se tak ale mohlo stát, musí se Roman spolu s rodinným přítelem Stanem (Boleslav Polívka) vydat na nezapomenutelnou cestu plnou suchého humoru.