Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Podivný výstup na Českých lvech. Pořadatelé naletěli falešnému Jimu Carreymu

Na předávání výročních filmových cen Český lev vystoupil podle organizátorů... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na předávání výročních filmových cen Český lev vystoupil podle organizátorů... | foto: ČTK

PRAHA Na sobotním předávání výročních filmových cen Český lev prý vystoupil slavný komik Jim Carrey. Po celou neděli to tvrdili pořadatelé akce, řekl například jeden z organizátorů Lvů, režisér Jan Svěrák. Večer ale on i šéfka České filmové a televizní akademie (ČFTA), která ceny zaštiťuje, Tereza Rychnovská, zaslali prohlášení, ve kterém přiznávají, že americký herec v Praze nebyl a navíc se označují za oběti propracovaného podvodu.

Přitom Carreyho dvojník z Českých lvů nepřesvědčil ani běžné diváky a kdokoli si mohl v médiích vyhledat, že skutečný Jim Carrey byl v sobotu v Los Angeles.

Jako Carreyho představila moderátorka Lucie Výborná v sobotu večer muže, který se objevil v úvodu Českého lva pouze na několik vteřin, beze slova vystřelil do vzduchu konfety a odešel.

Jim Carrey na 40. výročí Saturday Night Show, které se slavilo v New Yorku 15....

Když dnes ráno začali organizátoři v médiích tvrdit, že se jednalo opravdu o Jima Carreyho, známého třeba z komedie Blbý a blbější či dramatu Věčný svit neposkvrněné mysli, většina diváků v diskuzích na webech to zpochybňovala, protože se výrazně mladší, hladce oholený muž vůbec nepodobal Carreyho snímkům z poslední doby, na kterých má delší vlasy a šedivý plnovous. V muži v úvodu slavnostního večera Carreyho nepoznali ani účastníci akce v sále.

Mluvčí České televize Alžběta Plívová v neděli dopoledne serveru Lidovky.cz napsala: „Nešlo o dvojníka. Účast zajišťovala Česká filmová a televizní akademie.“ Na otázku, zdali se tedy skutečně jednalo o hollywoodského herce Jima Carreyho, odpověděla: „Ano.“

Podle britského listu Daily Mail se navíc Jim Carrey v pátek večer místního času (v sobotu nad ránem SEČ) zúčastnil soukromého večírku v Los Angeles. Herec se podle listu objevil na party pořádané uměleckou agenturou William Morris Endeavor Entertainment vedle dalších hollywoodských hvězd Leonarda DiCapria či Marka Wahlberga, což dokládá i několik fotografií.

Údajný Jim Carrey vystřelil konfety a beze slova zmizel

Svěrák i Rychnovská si však celý den stáli za svým. „Bylo to tak tajné, že ho nakonec nikdo nepoznal,“ řekl Svěrák serveru iDnes.cz.. Šéfka ČFTA serveru Reflex.cz řekla, že Carrey si sám vymínil, že nebude při svém výstupu mluvit.

 „Jim Carrey věděl, že Lvi jsou svátkem českých filmařů, a bál se, že by na sebe strhl pozornost, jež má patřit primárně tuzemským kolegům,“ tvrdí. Třeba Ivo Mathé z ČFTA ale ČTK už během dne řekl, že se k údajnému Carreymu nechce vůbec vyjadřovat.

Anketa

Byl podle vás na Českých lvech opravdu Jim Carrey?

Ano 176
Ne 1974

Nepodobný dvojník Jima Carreyho

Pochybnosti diváků v diskuzích pod články na internetu ale Rychnovská nerozptýlila. Podle lidí se jednalo o dvojníka, který se však ani Carreymu příliš nepodobá. Navíc Výborná muže uvedla nejprve jako „Johna“, až poté řekla „Jim Carrey“. Jim Carrey má skutečně bratra Johna. Carrey pochází z Kanady, ale již řadu let je občanem USA.

V neděli večer Svěrák a Rychnovská a režisér večera Michael Čech ve společném prohlášení ČTK sdělili, že se stali terčem „kolosálně propracovaného podvodu“ a nechtěli prý nikoho uvést v omyl. „Dokonalá komunikace s domnělou produkcí holywoodského herce, jeho agentem, přítomnost doprovodu bodyguardů a tlumočnice a celá příprava jeho vystoupení probíhala naprosto na profesionální úrovni.

Nic nenaznačovalo tomu, že by se jednalo o takto dokonalý úskok,“ uvedli. Jednání o návštěvě podle Svěráka trvala tři týdny. Přesto nikdo z hlavních organizátorů, tedy Svěrák, Rychnovská a Čech, na údajnou hvězdu před Rudolfinem nečekal a ani se s ní při její cestě na pódium nesetkal. „Všichni jsme už seděli v sále,“ řekl ČTK Svěrák.

Sama Výborná v sobotu večer tvrdila, že na podiu uvedla skutečně slavného herce. „Bylo nám řečeno, že to byl opravdový Jim Carrey. Uvěřila jsem tomu. Jednání s jeho agenty probíhala několik dní a byla velmi náročná,“ řekla serveru Blesk.cz. V neděli v podvečer už nechtěla celou záležitost komentovat.

Jim Carrey na čtyřicátém výročí Saturday Night Live v New Yorku.
Jim Carrey v New Yorku 15. února.

Větší pozornost než zřejmě nepovedený vtip s dvojníkem vzbudila účastníků večera přítomnost českého herce a prezidenta karlovarského filmového festivalu Jiřího Bartošky, který se na veřejnosti objevil po dlouhé době, protože bojuje s vážnou nemocí.

Trpí zhoubným onemocněním, jak v listopadu oznámili jeho lékaři. Bartoška se na Českých lvech ukázal sice bez charakteristických hustých vlasů a vousu, ale v dobré náladě.

Na předávání cen Český lev se můžete podívat ZDE:

Českého lva za nejlepší scénář si odnesl Petr Václav za film Cesta ven.
,

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...