20. srpna 2013 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Na slavnostech Emy Destinnové zazní Mojžíšův nástroj

Hudební nástroj šofar - na snímku na něj hraje Chaim Kočí v synagoze v Karlových Varech (2007) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hudební nástroj šofar - na snímku na něj hraje Chaim Kočí v synagoze v Karlových Varech (2007) | foto: MAFRA - Lukáš Kuběna

ČESKÉ BUDĚJOVICE Hudební slavnosti Emy Destinnové začnou 21. srpna v klášterním kostele Panny Marie v Českých Budějovicích varhanním koncertem Christiana Blohna, při kterém Petr Dostál zahraje na šofar a trombu.

Celkem 24. ročník festivalu nabídne šest koncertů, kvůli nižším dotacím o dva méně než loni. Při varhanním koncertě v Písku zatančí v děkanském chrámu Adéla Srncová, řekl dnes novinářům ředitel festivalu Antonín Kazil.

"V úvodním koncertě bude hrát Petr Dostál-Berg na šofar, což je nástroj, na který troubil Mojžíš, když šel z hory Sinaj a představoval Desatero. Dále tam bude tromba clarina, což je zase rožmberský historický nástroj, který si Dostál zrekonstruoval, a pak tam bude ještě tromba soprána, která jediná má klapky a už se to blíží k trumpetám souběžně používaným," řekl Kazil. Z historických nástrojů zazní hudba, která odpovídá jejich vzniku.

Hudební slavnosti Emy Destinnové

Tradice mezinárodního hudebního festivalu vznikla v roce 1990, kdy organizátoři k 90. výročí úmrtí Destinnové v Českých Budějovicích uspořádali galakoncert a před opravenou budovu Jihočeského divadla instalovali bustu pěvkyně. V 23 ročnících hostovalo přes 50 pěvců světového formátu. Pozvání přijali i významní dirigenti, třeba Václav Neumann.

Sopranistka Ema Destinnová (1878 až 1930), vlastním jménem Emilie Václavka Jindřiška Pavlína Kittlová, dosáhla světového úspěchu na scénách v Berlíně, v Covent Garden v Londýně a v Metropolitní opeře v New Yorku. Posledních 15 let života prožila v ústraní na svém zámečku ve Stráži nad Nežárkou na Jindřichohradecku.

V pátek 30. srpna zahraje na zámku v Borovanech Filharmonické dechové trio skladby Mozartovy, Beethovenovy, ale také současných skladatelů, například Tři grotesky Evžena Zámečníka. Tradičně bude festival hostovat v Písku, kde tentokrát v děkanském kostele při varhanním koncertě Jaroslava Tůmy zatančí Adéla Srncová. Zazní skladby Brahmsovy, Bohuslava Martinů a Bedřicha Janáčka.

Ve středu 4. září je v hudební síni Otakara Jeremiáše na programu komorní koncert, účinkovat budou violoncellista Jiří Bárta a klavíristka Terezie Fialová. Operní galakoncert bude 7. září v divadelním sále DK Metropol. Za doprovodu Filharmonie Brno pod taktovkou Leoše Svárovského zazní populární i méně známe skladby v podání sopranistky Stelly Grigorianové a tenoristy Hectora Sandovala.

Na závěrečném koncertě 10. září v českobudějovickém kostele sv. Jana Nepomuckého zazní Verdiho Rekviem. Účinkovat budou Český filharmonický sbor sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou, Filharmonie Brno s dirigentem Leošem Svárovským, sopranistka Katia Pellegrinová, mezzosopranistka Stella Grigorianová, tenorista Hector Sandoval a Mika Kares - bas.

ČTK

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.