13. prosince 2017 9:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Ceny hudebních odborníků Vinyla oznamují nominace za rok 2017

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Z obálky dvojalba Superhdrinky (autorkou kresby je Toy Box) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z obálky dvojalba Superhdrinky (autorkou kresby je Toy Box) | foto: Full Moon, AZCD

Vinyla vstupuje do sedmého ročníku. Z hlasování poroty hudebních publicistů vzešly nominace čtyř alb, tří objevů a stejného počtu počinů. Nominace v jednotlivých kategoriích jsou rozkročeny od posthardcoeru k temnému ambientu nebo klubovému písničkářství. Nominace ale také reflektují i výjimečný charitativní projekt nebo reedici důležité nahrávky české hudební historie.

Rovnost hlasů v kategorii Deska roku poslala do nominací čtyři nahrávky. Soft-rockoví Kalle, kteří se již v nominacích Vinyly v minulosti objevili, zaujali letos kritiku svým druhým albem Saffron Hills. Poměrně etablovaní na domácí scéně jsou i Wild Tides – jejich letošní deska Sbohem a šáteček skládá poklonu domácím písňovým autorům. Méně známými jsou pak v nominacích posthardcoreoví Pacino (album Půl litru země) a ambientní Enchanted Lands (album Feed Goals).

Enchanted Lands, projekt pražské producentky Barbory Polcerové, zaujal porotu natolik, že se zároveň objevuje i v kategorii Objev roku. Trojici objevů pak doplňují noise-ambientní Lavra a kvarteto Sýček pohybující se od psychedelického rocku až k indie a dreampopu.

Do kategorie Počin roku byly nominovány aktivity pražského kazetového labelu Genot centre, reedice alba Planeta Haj novovlnné skupiny Máma Bubo, natočené v roce 1985, a charitativní vinylová kompilace Superhrdinky (recenzi najdete zde). Ta bude pokřtěna tento čtvrtek na koncertě v pražském klkubu Futurum.

O vítězích Vinyly 2017 rozhodne pětadvacetičlenná porota hlasováním ve druhém kole. Ceny se budou předávat 21. února 2018 na slavnostním večeru v Lucerna Music Baru. Již dříve avizované hudební hosty Midi Lidi doplní v programu dvojice koncertů některých z letošních nominovaných. Na místě se tradičně pokřtí výroční vinyl s nominovanými projekty. Vizuál vinylu vytvoří Matyáš Chochola, loňský laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Nominace Vinyla 2017

DESKA ROKU

Kalle: Saffron Hills

Pacino: Půl litru země

Enchanted Lands: Feed Goals

Wild Tides: Sbohem a šáteček

OBJEV ROKU

Lavra

Enchanted Lands

Sýček

POČIN ROKU

Aktivity Genot centre

Superhrdinky

Reedice alba Planeta Haj skupiny Máma Bubo

  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz