13. prosince 2017 9:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Ceny hudebních odborníků Vinyla oznamují nominace za rok 2017

Z obálky dvojalba Superhdrinky (autorkou kresby je Toy Box) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z obálky dvojalba Superhdrinky (autorkou kresby je Toy Box) | foto: Full Moon, AZCD

Vinyla vstupuje do sedmého ročníku. Z hlasování poroty hudebních publicistů vzešly nominace čtyř alb, tří objevů a stejného počtu počinů. Nominace v jednotlivých kategoriích jsou rozkročeny od posthardcoeru k temnému ambientu nebo klubovému písničkářství. Nominace ale také reflektují i výjimečný charitativní projekt nebo reedici důležité nahrávky české hudební historie.

Rovnost hlasů v kategorii Deska roku poslala do nominací čtyři nahrávky. Soft-rockoví Kalle, kteří se již v nominacích Vinyly v minulosti objevili, zaujali letos kritiku svým druhým albem Saffron Hills. Poměrně etablovaní na domácí scéně jsou i Wild Tides – jejich letošní deska Sbohem a šáteček skládá poklonu domácím písňovým autorům. Méně známými jsou pak v nominacích posthardcoreoví Pacino (album Půl litru země) a ambientní Enchanted Lands (album Feed Goals).

Enchanted Lands, projekt pražské producentky Barbory Polcerové, zaujal porotu natolik, že se zároveň objevuje i v kategorii Objev roku. Trojici objevů pak doplňují noise-ambientní Lavra a kvarteto Sýček pohybující se od psychedelického rocku až k indie a dreampopu.

Do kategorie Počin roku byly nominovány aktivity pražského kazetového labelu Genot centre, reedice alba Planeta Haj novovlnné skupiny Máma Bubo, natočené v roce 1985, a charitativní vinylová kompilace Superhrdinky (recenzi najdete zde). Ta bude pokřtěna tento čtvrtek na koncertě v pražském klkubu Futurum.

O vítězích Vinyly 2017 rozhodne pětadvacetičlenná porota hlasováním ve druhém kole. Ceny se budou předávat 21. února 2018 na slavnostním večeru v Lucerna Music Baru. Již dříve avizované hudební hosty Midi Lidi doplní v programu dvojice koncertů některých z letošních nominovaných. Na místě se tradičně pokřtí výroční vinyl s nominovanými projekty. Vizuál vinylu vytvoří Matyáš Chochola, loňský laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Nominace Vinyla 2017

DESKA ROKU

Kalle: Saffron Hills

Pacino: Půl litru země

Enchanted Lands: Feed Goals

Wild Tides: Sbohem a šáteček

OBJEV ROKU

Lavra

Enchanted Lands

Sýček

POČIN ROKU

Aktivity Genot centre

Superhrdinky

Reedice alba Planeta Haj skupiny Máma Bubo

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz