12. ledna 2011 20:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

OBRAZEM: Moravské skvosty v Praze zaujaly i Evropu

Figurální plastika na výstavě Poklady Moravy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Figurální plastika na výstavě Poklady Moravy | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA/BRNO Výstavu Poklady Moravy připravilo Moravské zemské muzeum speciálně pro Prahu, zdá se však, že přes dva tisíce pečlivě vybraných exponátů dokládajících moravskou historii zaujalo i jinde.

Například nejstarší loutka na světě, z kousků mamutoviny složená soška šamana z období mladého paleolitu, už láká Italy. "Před několika lety jsme půjčili sbírku venuší do Milána. A ukazuje se, že moravské nálezy jsou pro Italy přitažlivé," potvrdila nepřímo zájem Eva Pánková z Moravského zemského muzea. A Itálie není jediná, kde výstava Poklady Moravy zaujala. Až letos v červenci v nové budově Národního muzea v Praze (bývalé Federální shromáždění) skončí, mohla by putovat i do Francie - tam už Morava ve městě Montbeliard slavila úspěch například s malbami Zdeňka Buriana.

Vedrovice - hrob

Deset tisíc návštěvníků. Zatím
Původně se přitom nad smyslem moravské výpravy do Prahy někteří lidé pozastavovali. Expozici v hlavním městě ale už vidělo deset tisíc lidí. A další se hrnou, nejen z řad Pražanů. Japonce lákají loutky, Rakušany připomínky Rakouska-Uherska. "Některé šperky z Velké Moravy by se daly nosit i nyní," shodují se návštěvnice ženy. "Převažují kladná hodnocení," potvrzuje ředitel Moravského zemského muzea Martin Reissner. Teď musí vysvětlovat, proč vlastně některé exponáty nepředstavili už dříve i "doma".

Rekonstruovaná ženská plastika střelického typu

"Výstavou prezentujeme nejen nejvýznamnější exponáty z našich sbírek a to důležité z historie Moravy, ale jde i o velkou prezentaci naší instituce. A nezanedbatelná není ani turisticko propagační dimenze projektu," vysvětluje Reissner. Navíc některé z modelů vyrobených pro pražskou výstavu obohatí nakonec domácí expozice.

Hrobový celek z Brna

Národní muzeum pošle do Brna některou ze svých výstav
A ještě jeden bonus by mohla celá akce lidem na Moravě přinést: Národní muzeum pošle do Brna recipročně některou ze svých atraktivních výstav. Důvod jet do Prahy mají ale i lidé z Moravy. Například oponu z prvního českého divadla v Brně, původně učenou pro pražské Národní, viděl jen málokdo.

Unikátní šperky, gombíky či plaketky z doby Velkomoravské říše jsou součástí učebnic, ale pohromadě je tak často spatřit nelze. "Zájem by proto mohli mít i na Slovensku a v Rakousku, ale jednání budou postupná," dodává Pánková.

Bronzová stylizovaná plastika koně