Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid -1 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Ondříček natáčel další záběry filmu Ve stínu. I 'zastřelení' koně

Herec Ivan Trojan 29. března v Praze při natáčení nového snímku režiséra Davida Ondříčka Ve stínu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Herec Ivan Trojan 29. března v Praze při natáčení nového snímku režiséra Davida Ondříčka Ve stínu. | foto: ČTK

PRAHA Zatímco v pražských ulicích svítilo z bezmračné oblohy ostré jarní slunce, ponuré a zanedbané prostory opuštěného domu Českých drah v Hybernské ulici navozovaly šeď první poloviny 50. let.

Režisér David Ondříček tu natáčel další scény snímku nazvaného Ve stínu. Do hlavních rolí obsadil Ivana Trojana a německého herce Sebastiana Kocha, který v roli sledovaného spisovatele zazářil v oscarovém dramatu Životy těch druhých.

Velký sál pod střechou filmaři vybavili československou a sovětskou vlajkou, portréty Stalina a Gottwalda a nápisem SNB - O mír neprosíme, za mír bojujeme. Protože šlo o scénu "estébácko-policejní oslavy povýšení jedné z hlavních postav", na stolech v uměle zakouřené místnosti byly chlebíčky, punčové dorty i rozpité skleničky z litrovek vína. Nechyběly karafiáty ve váze, bronzové poprsí státníka na stěně a nástěnka s hesly Kupředu do radostné práce a Pětiletka - naše cesta k socialismu.

"Právě jsme v polovině natáčení z těch 42 plánovaných dnů. Mám radost z herců, jsou opravdu výjimeční. Především Trojan, s nímž točím potřetí, tomu dává absolutní maximum a stále mě překvapuje," řekl Ondříček.

Německý herec Sebastian Koch (vlevo) a jeho český kolega David Švehlík 29. března v Praze při natáčení nového snímku režiséra Davida Ondříčka Ve stínu.

Tento týden zvládl na Zvonařce v Praze 2 složitou scénu "zastřelení" koně. "Kůň byl vycvičený, aby si lehl na dlažbu, což není jednoduché. Natáčení se zvířaty nemám moc rád, ale snad se to podařilo, i když se zvířeti nakonec podařilo kopnout do jedné z kamer," dodal. Atmosféra byla napjatá i proto, že tomuto záběru přihlížel jeho otec Miroslav, světoznámý kameraman, který se loni podrobil náročné srdeční operaci.

Sedmnáct verzí scénáře

"Kvůli složitosti této klasické detektivky s politickým nádechem odehrávající se před peněžní reformou v roce 1953 jsem chtěl točit chronologicky. To se mi ale nepovedlo," podotkl režisér, který s koproducentem Kryštofem Muchou sehnal potřebných 70 milionů korun i ze zahraničních zdrojů. Trvalo jim to čtyři roky, dvakrát natáčení odložili a Marek Epstein napsal 17 verzí scénáře.

Natáčení v Praze končí, filmaři teď budou pracovat v Polsku a v květnu i v barrandovských ateliérech. Premiéra snímku, ve kterém se objeví i Soňa Norisová, Jaroslav Plesl, Jiří Štěpnička, Marek Taclík, Norbert Lichý, Martin Myšička a Miroslav Krobot, bude 2. února 2012.

Jde o česko-slovensko-polskou koprodukci, kterou podpořil fond české kinematografie, evropský fond Eurimages, hlavní město Praha a Polský filmový institut.

"Bojím se, aby to nebylo příliš dějově komplikované. I proto se domnívám, že film Ve stínu bude určen chytrému divákovi," dodal Ondříček, podle něhož se na place mluví česky, německy, anglicky a také polsky, protože za jedné ze dvou kamer je Adam Sikora. "Jsem v kontaktu s režisérem tři roky, a tak jsem byl svědkem, jak se scénář vyvíjel a zlepšoval," řekl Koch, kterého příběh velice oslovil.

Režisér David Ondříček (uprostřed) s hlavními protagonisty Ivanem Trojanem (vlevo) a Sebastianem Kochem (vpravo) 29. března v Praze při natáčení nového snímku Ve stínu.

"Zatímco on ztvárňuje východoněmeckého policistu, který je vyslán do Československa pomoci s politickými procesy, já jsem kriminalistou ze staré školy. Myslí si, že když má důkazy, nemůže prohrát. Nakonec se utká s mocí StB, která zkomplikuje běžný případ," řekl k roli Trojan. Po dlouhé době se podle něj v českém filmu objeví hrdina schopný velkých obětí, aby pravda zůstala pravdou. "Věřím, že se s ním diváci ztotožní, protože je jedním z hrdinů, o nichž jsme dosud nevěděli. Pokud je máme, netočíme o nich filmy," dodal Trojan.

Začátek 50. let byl jedním z nejtemnějších období československé historie. Komunismus upevňoval svou moc, sovětští poradci byli u založení Státní bezpečnosti a dezorientovaní lidé měli strach.

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.