17. června 2014 12:15 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Papírová ponožka i polní kino. Výstavy ukážou život za Velké války

Z výstavy Domov za velké války v Moravském zemském muzeu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z výstavy Domov za velké války v Moravském zemském muzeu | foto: Moravské zemské muzeum

BRNO Dvěma výstavami se Moravské zemské muzeum v Brně zapojí do připomínek 100. výročí vypuknutí první světové války. Obě zaměří pozornost návštěvníků nikoli do zákopů a na bitevní pole, ale do zázemí. Jejich tématem je strádání civilního obyvatelstva ve společnosti poznamenané bídou a odchodem statisíců mužů na fronty Velké války.

Učebnice dějepisu se podle muzejníků životu v zázemí příliš nevěnují. Češi a Moravané trpěli nedostatkem jídla, panovaly potíže ze zásobováním i zaopatřením zraněných, zajatců a uprchlíků. Práci mužů odvedených na bojiště musely zastat ženy a děti. Zbídačenou Evropu pak navíc zasáhla epidemie chřipky. "Dopady války byly katastrofální," uvedl ředitel muzea Martin Reissner.

Výstava Domov za Velké války začíná ve středu 18. června v Dietrichsteinském paláci, komorní expozice nazvaná Ustrňte se na osudem válečných vdov a sirotků v Paláci šlechtičen se k ní připojí o týden později. Obě výstavy potrvají do konce roku.

K vidění bude i generálská čepice následníka trůnu

K nejzajímavějším exponátům v Dietrichsteinském paláci patří generálská čepice a důstojnický pás následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este, dobové zdravotnické pomůcky používané přímo na frontě nebo náhražkové výrobky pro vojsko z konce války. "Vystavujeme například papírovou ponožku," uvedl kurátor Vlastimil Schildberger. V expozici je také polní kino s dokumentárními záběry z první světové války. Zájemci si mohou vyzkoušet psaní pohlednice z fronty ve vojenském bunkru za zvuku výbuchů.

Výstavu v Paláci šlechtičen připravil etnografický ústav na základě památek na konkrétní vojáky i jejich blízké, třeba fotografií odvedenců, dokladů o válečných svatbách a dobové korespondence. Unikátem jsou rekonstrukce nápisů na vojenských vagonech i na zdi kostela v Blatničce na Hodonínsku, kde ženy prosily o šťastný návrat mužů z fronty. Osud válečných vdov přibližuje kompletní svatební výbava slečny z Brna, jejíž snoubenec padl na frontě. Nikdy se nevdala a nepoužitou výbavu na sklonku života předala do muzejních sbírek.

ČTK