3. dubna 2012 12:06 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Peníze za čtení jdou na projekt Cesta z pekla

Batole kouká na televizi (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Batole kouká na televizi (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Mladým čtenářům zapojeným do Čtení pomáhá se podařilo uzavřít další charitu. Jejich pomoc putuje tentokrát dětem, částku 150 tisíc načetli na projekt Cesta z pekla.

Tento projekt je dlouhodobě realizován Dětským krizovým centrem, což je ojedinělé zařízení odborné a zdravotnické pomoci zaměřené na problematiku týraných, sexuálně zneužívaných, zanedbávaných dětí či dětí jinak ohrožených na zdravém vývoji.

Děti sexuálně zneužívané bývají ohrožené vyloučením ze středu rodiny, citovým odmítání ze strany rodiče i sourozenců. Bez odborné pomoci taková rodina velmi těžko zvládne skutečnost řešit sama a překonat ji.

Jak Dětské krizové centrum funguje a co je jeho hlavními úkoly a cíli? V prvé řadě zajistit bezpečí a ochranu ohrožených dětí před dalšími ataky fyzického, sexuálního či psychického násilí a před potrestáním za odtajnění této skutečnosti. Dále je důležité poskytnout dětem a jejich rodinám maximální psychickou podporu, stabilizovat emoční stav a podporovat děti i ostatní členy rodiny ve schopnosti aktivně řešit obtížnou situaci, rozvíjet jejich samostatnost a dovednosti pro řešení dlouhodobě nepříznivé situace. Zásadní je minimalizovat míru negativního dopadu skutečnosti na dítě, pomoci mu začlenit se zpět do společnosti, a pokud to jde a je to v jeho zájmu, zachovat rodinné vazby.

Pro mnohé z nás je taková skutečnost absolutně nepředstavitelná a děsivá. A to navíc reálný počet takových případů převyšuje běžné odhady. Je dobře, že vážnost situace si uvědomují i naše děti a mládež, a právě jim patří dík za to, že své kredity za přečtené knížky poslaly právě sem.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!