Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Pětiboj u Lipan. Ve velkofilmu Jan Žižka si zahrají olympionici Svoboda a Šebrle

Roman Šebrle. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Šebrle. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Ve snímku Jan Žižka režiséra Petra Jákla si roli husitských bojovníků vyzkouší sportovci Roman Šebrle a David Svoboda. V nejdražším českém snímku všech dob se představí celá řada českých i zahraničních herců.

Husitští bojovníci nosili rozličné druhy brnění a uměli se ohánět řemdihem, typickou kališnickou zbraní. Někteří ale nejspíše zvládli hodit i oštěpem. Malou roličku husitského bojovníka si ve filmu Jan Žižka střihl olympionik a televizní moderátor Roman Šebrle. Kvůli roli si musel nechat také zarůst pořádné vousy.

Letní olympijské hry, 18. srpna v Riu de Janeiro. Moderní pětiboj, muži - šerm....
Americký herec Ben Foster (druhý zleva) a australská herečka Sophie Loweová.

Ve středověku údajně většina lidí neuměla plavat. To rozhodně neplatí o moderním pětibojaři Davidu Svobodovi. I pro toho si režisér Petr Jákl přichystal malou roličku kališnického ranaře. Na Svobodově postavě je na první pohled patrná rozšklebená jizva pod pravým okem.

Právě bojové scény, ve kterých oba sportovci vystoupí, by měli být potěšením pro oko. Bojovníky bylo nutno hledat v castingových výběrech. Jákl, autor hororu Ghoul a thrilleru Kajínek, ve čtvrtek uvedl, že castingy na film trvaly čtyři roky a zúčastnilo se jich na 4000 lidí, ve filmu nakonec bude hrát kolem 250 lidí. Bitevní scény by ale měly být efektivní právě díky zůčastněnému počtu bojovníků.

V titulní roli se představí americký herec Ben Foster (Beze stop, Nepřátelé). Toho doplní dvojnásobný držitel Oscara Michael Caine (Dunkerk, Pravidla moštárny), Til Schweiger (Hanebný pancharti, Naboso), Wiliam Moseley (Letopisy Narnie, Běh o život) nebo Sophie Loweová (Požehnaní, Klinika). S českých herců se ve filmu objeví Ondřej Vetchý, Jan Budař nebo Marke Vašut.  Jana Žizku produkuje Cassian Elwes, který stojí za desítkami známých filmů včetně oblíbeného Klub poslední naděje. Snímek zamíří do kin nejdříve v roce 2020.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...