11. září 2017 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Pierre Bastien přiveze hudbu robotů, hřebenů a zubních protéz

Z vystoupení Pierrea Bastiena | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z vystoupení Pierrea Bastiena | foto: Rachot

Prvním koncertem volného cyklu Other Music, probíhajícího v pražském Paláci Akropolis, bude v úterý 12. září vystoupení experimentátora Pierrea Bastiena.

Francouzský skladatel a stavitel unikátních nástrojů kombinuje mechanické roboty s živou hrou na trubku. Během padesát let trvající dráhy si vydobyl respekt řady známých umělců z alternativní, ale také elektronické scény. Slavný Aphex Twin tvrdí, že Bastienova hudba je vlastně analogovou paralelou toho, o co se začali dlouho po něm pokoušet právě elektroničtí tvůrci.

Bastienovy koncerty jsou multidisciplinárními zážitky. Leží na pomezí hudby, výtvarného umění a science fiction, jsou ale inspirovány i dadaismem.

Bastien používá ve své tvorbě kromě robotů, vyrobených ze staré dětské stavebnice Meccano, kterou našel na půdě, také běžné potřeby z domácnosti, které uvádí v bizarních hudebních konotacích: hřebeny, zubní kartáčky, nůžky, vysoušeče vlasů, ale třeba i zubní protézy. Pomocí nich vytváří zvukové smyčky či přesně definované sledy tónů, které znějí jako soundtrack ke knihám Julesa Vernea v instrumentaci Marcela Duchampa.

obzOndřej Bezr

Najdete na Lidovky.cz