16. května 2016 14:26 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Po třech dnech předprodeje je půlka lístků na Red Hot Chili Peppers pryč

Red Hot Chili Peppers se po šesti letech vrátili do Prahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Red Hot Chili Peppers se po šesti letech vrátili do Prahy | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

O koncert kalifornských Red Hot Chili Peppers je velký zájem. Tři dny po zahájení předprodeje je prodaná zhruba polovina lístků. Kapela se do České republiky vrací po čtyřech letech, a to v rámci propagačního turné k albu The Getaway, které dostane každý držitel vstupenky na fyzickém nosiči nebo v digitální podobě. Album vychází příští měsíc.

„O koncert je veliký zájem a je již z poloviny vyprodaný,“ sdělil serveru Lidovky.cz Petr Novák z agentury Live Nation, která koncert Kaliforňanů v Praze pořádá. „Případní zájemci, kteří ještě lístek nemají, by si měli pospíšit,“ dodal.

Kieds má zdravotní problémy

Americká rocková kapela Red Hot Chili Peppers v těchto dnech odřekla ve Spojených státech dva koncerty kvůli onemocnění svého frontmana Anthonyho Kiedise. Skupina na svém webu uvedla, že Kiedise postihla střevní chřipka, ale že se brzy zotaví. Nejde tedy o vážné komplikace, které by mohly nějak ohrozit pražské vystoupení.

S problémy se zpěvák potýkal o víkendu během vystoupení v Kalifornii, které museli pořadatelé zrušit. Kiedis, který si stěžoval na výrazné bolesti břicha, byl převezen do nemocnice. Zrušen byl také nadcházející úterní koncert v Los Angeles.

Red Hot Chili Peppers v Praze

Úspěch na rockové scéně

Jednu z nejúspěšnějších kapel v rockové historii dnes tvoří zpěvák Anthony Kiedis, basový kytarista Flea (Michael Balzary), bubeník Chad Smith a kytarista Josh Klinghoffer, který nahradil v roce 2010 Johna Fruscianta, jež s kapelou hrál deset let. Red Hot Chili Peppers vznikli počátkem 80. let, kdy kapelu založili někdejší spolužáci Kiedis a Balzary. V roce 1984 vydali stejnojmennou debutovou desku. Prvky funku a rapu z jejich hudebního projevu dělají nezaměnitelnou záležitost a skupina byť s občasnými personálními změnami hraje už přes tři desítky let.

Popularitu kapele počátkem 90. let přineslo zejména album Blood Sugar Sex Magic; komerčně úspěšné byly i následující desky One Hot Minute a Californication. Kapela prodala více než 60 milionů alb, včetně pěti multiplatinových LP, a obdržela šest cen Grammy, včetně kategorií Nejlepší rockové album za nahrávku Stadium Arcadium, Nejlepší rockové vystoupení za Dani California, Nejlepší rocková píseň za Scar Tissue a Nejlepší hardrockové vystoupení za skladbu Give It Away.