Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Podle posledního románu Eleny Ferrante chystají Netflix a Fandango seriál

Prolhaný život dospělých | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prolhaný život dospělých | foto: Prostor

Netflix a produkční společnost Fandango spojily síly při přípravě seriálu podle nejnovějšího románu italské spisovatelky Eleny Ferrante Prolhaný život dospělých. Kniha vyšla italsky v listopadu 2019 a setkala se s obrovským úspěchem. Recenzenty byla mimo jiné přirovnána k Flaubertově Citové výchově.

Příběh je působivým zobrazením dospívání v Neapoli 90. let minulého století. Hlavní hrdinka Giovanna se zmítá mezi dvojí tváří města – bohatou s maskou kultivovanosti a chudou, divokou a vulgární. Kniha v Česku vychází v září. 

Na motivy tetralogie Geniální přítelkyně uvedla televize HBO v roce 2018 osmidílný seriál zachycující první díl ságy a v následujících letech chystá uvést na obrazovky také další díly tetralogie. Rovněž její romány Tíživá láska a Dny opuštění se dočkaly filmového zpracování.

Elena Ferrante, publikující už od svého prvního románu Tíživá láska (česky Prostor 2018) pod tímto pseudonymem, se proslavila po celém světě především tetralogií Geniální přítelkyně (česky Prostor 2016–2018). Sága byla přeložena do 45 jazyků a prodalo se jí 15 milionů výtisků. 

V současnosti je Elena Ferrante považována kritikou za jednu z největších žijících italských autorek a týdeník Time ji v roce 2016 zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. Její vypravěčské mistrovství je založeno na strhující síle výpovědi o těch nejzákladnějších lidských citových poutech.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...