7. ledna 2010 10:03 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Romové tančí s 'bílými'. V brněnské adaptaci Romea a Julie

Taneční verze hry Romeo a Julie. Romea představuje Ferdinand Holub, Julii Veronika Volanková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Taneční verze hry Romeo a Julie. Romea představuje Ferdinand Holub, Julii Veronika Volanková. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO William Shakespeare by se možná divil, že i jeho nesmrtelní milenci z Verony se mohou dočkat happy-endu. Ale zřejmě by se proto nezlobil, protože nenávisti, vášně a lásky pořád zůstalo v představení Romeo a Julie – Příběh z ulice i tak dost.

Inscenaci či spíše taneční vystoupení podle slavné tragédie, která měla ve středu premiéru v brněnské Redutě, totiž společně připravili mladí lidé z romské komunity i mimo ni.

Zamilovanou dvojici tak tvoří romský chlapec a bílá dívka. "Chtěli jsme s bráchou udělat nějaký muzikál, a toto téma se nám líbilo," vysvětlil sedmnáctiletý představitel Romea Ferdinand Holub z taneční skupiny Dance the Yard. Jeho bratr Lukáš pak v představení exceluje jako Tybalt.

Ve stylu street dance
S realizací pomohlo brněnské sdružení IQ Roma servis a představení se stalo hlavním výstupem dlouhodobého projektu Tancem k pochopení a toleranci. Jeho hlavním cílem je zapojit romskou a neromskou mládež do vzájemné tvořivé spolupráce. "Chtěli jsme ukázat, že hudba a tanec spojuje různá etnika a že právě společné zájmy mohou zlepšit jejich soužití," uvedla pedagožka Nela Živčáková, která se na projektu podílela.

Taneční verze hry Romeo a Julie. Romea představuje Ferdinand Holub, Julii Veronika Volanková.

V představení vystupují mladí lidé ve věku od 15 do 18 let, jako taneční styl si vybrali street dance.

Montekové proti Kapuletům neboli Romové proti "bílým"
Námět Příběhu z ulice zůstal stejný jako u Shakespeara, je však přenesený do současnosti. Proti sobě stojí dvě skupiny, Romeovi Montekové a Kapuletové kolem Julie. Jinými slovy: Romové proti "bílým" a naopak.

Navzdory jejich nepřátelství se ale do sebe Romeo a Julie zamilují. "I když však Romea ztvárnil Rom, postavy Monteků už nehrají jen Romové a naopak zase ztvárnili některé postavy z rodu Kapuletů," přiblížila etnicko-dramatický koktejl Živčáková.

Chodit s bílou dívkou? Proč ne
Na rozdíl od originální předlohy se však v tomto představení neumírá. Dopsaná postava Dobra oživí i Merkucia a na sebevraždu Romea s Julií ani nedojde. Znepřátelené rody totiž včas najdou něco, co je může spojit – tanec.

Taneční verze hry Romeo a Julie.

Jako Julie se představuje studentka Veronika Volanková, která s tím, že hraje s Romy žádný problém neměla třeba ani mezi svými spolužáky. "Nikdo se tomu nesmál, ani mne za to neodsuzoval," říká křehká dívka. A dokonce si prý sama umí představit, že podobnou lásku by si obhájila i ve skutečnosti.

Jasno má i Ferdinand Holub. "Chodit s bílou dívkou? A proč ne?"