Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Rošády v rozhodnutí ministrů kultury letos budily rozpaky i kritiku

Odstupující ministryně kultury Alena Hanáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odstupující ministryně kultury Alena Hanáková | foto: MAFRA - František Vlček

Na ministerstvu kultury se v letošním roce vystřídali dva ministři. Po kritizované Aleně Hanákové (TOP 09 a STAN), která sama odstoupila ještě před demisí celé Nečasovy vlády, začal resort v létě řídit Jiří Balvín. Reputaci úřadu ale příliš nenapravil, hned jeho první krok, odvolání ředitele Národního divadla, vyvolal velkou kritiku v řadách odborníků i politiků.

Zásadnější počin už od šéfa resortu nevzešel, řešení situace s Národní galerií, která už má mnoho měsíců provizorní vedení, nechal Balvín na svém nástupci.

Ministerstvo letos svými dvěma rozhodnutími umožnilo zbourat v Praze dva domy, o kterých se kratší či delší dobu vede debata, zda by měly být zachovány, či nikoli. Případy jsou rozdílné, v jednom z nich se odstranění stavby dosud ani nepřiblížilo, mohou však pro oblast památkové péče a architektury znamenat precedens.

Dohady kolem hotelu Praha, symbolu socialistické éry

Hotel Praha z konce 70. let má kromě zastánců z řad odborníků i odpůrce nejen mezi experty, ale i mezi místními obyvateli. U něj se ministerstvo v době působení Hanákové odmítlo vůbec zabývat jeho případnou památkovou ochranou, která by demolici znemožnila. Dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice za památku prohlásit odmítla - v době, kdy již byla v demisi a stvrdila tak dřívější povolení jiných úřadů k jeho demolici.

ČTĚTE TAKÉ

Spolu s tímto jejím rozhodnutím patří k nejdiskutovanějším krokům ministerstva kultury v letošním roce Hanákové jmenování Jiřího Fajta ředitelem NG. Sama předtím v dubnu odvolala tehdejšího šéfa NG Vladimíra Rösela a kritiku sklízela za to, že jeho nástupce odmítala vybrat v konkurzu. Rozhodla se oslovit jen některé účastníky předchozích výběrových řízení. Přestože na ni odborníci apelovali, aby v době, kdy již nemá řádný mandát, ve výběru nepokračovala, Fajta jmenovala k 1. září.

Ministr kultury v demisi Jiří Balvín na slavnostním zahájení nové sezony Národního divadla

Ministr kultury Jiří Balvín na slavnostním zahájení nové sezony Národního divadla.

Odvolání a znovujmenování ředitele ND

Balvín krátce poté, co na ministerstvo přišel, odvolal ředitele Národního divadla Jana Buriana v den jeho nástupu do funkce. Po intervenci premiéra Jiřího Rusnoka Buriana jmenoval zpět. Pravděpodobně chtěl odvoláním řešit i údajně slabý mandát Jiřího Fajta, po fiasku s Burianem se s ním ale jen dohodl na čtyřměsíčním odložení jeho nástupu do funkce. V polovině prosince pak jeho nástup posunul o další půlrok. Pokud nový ministr kultury jeho rozhodnutí nezmění, bude Fajt celý rok jmenovaným ředitelem instituce, kterou neřídí.

ČTĚTE TAKÉ

Církevní restituce: vrací se majetek za miliardy

Jednou z důležitých věcí, které provázely letošní rok a budou se řešit i v tom příštím, jsou církevní restituce. Ještě několik dní mohou církevní společnosti podávat žádosti o vydání majetku. Většina se týká pozemků či staveb, několik výzev se ale týkalo i uměleckých děl. Ve třech případech stát již rozhodl, že díla vydá - jde o devět deskových maleb od Mistra vyšebrodského oltáře, dva obrazy Petra Paula Rubense a části Puchnerova oltáře.

ČTĚTE TAKÉ

Druhá část restitucí počítá s vyplacením finanční náhrady 59 miliard po ročních dvoumiliardových splátkách, první přijde do konce roku. Rozpočet MK na příští rok počítá s výdaji přibližně deset miliard korun, 3,5 miliardy z toho půjde na výdaje spojené s restitucemi - vedle splátky ještě asi 1,4 miliardy na činnost církví. Stejnou sumu MK dávalo na církve každoročně, tedy i z letošního rozpočtu 8,9 miliard; postupně se bude s výplatou finanční náhrady snižovat až na nulu.

V příštím rozpočtu MK je proti letošnímu jen třetina peněz z EU určených na obnovu památek. Je to proto, že končí současné programovací období, ve kterém MK spravovalo projekty za celkově asi šest miliard korun. Agendu ale letos vláda převedla na ministerstvo pro místní rozvoj, protože kultura údajně nezvládala dotované projekty řídit. Z 21 projektů byly v létě dokončeny jen tři.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!