4. dubna 2019 21:58 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Cenu Thálie převzala Zdenka Procházková. Oceněna byla za roli v Obchodu na korze

Herečka Zdenka Procházková převzala v Olomouci na závěr čtyřdenního... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Herečka Zdenka Procházková převzala v Olomouci na závěr čtyřdenního... | foto: ČTK

Olomouc Herečka Zdenka Procházková převzala ve čtvrtek večer v Olomouci na závěr čtyřdenního mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio cenu Thálie za herecký výkon v rozhlasové hře. Ocenění si vysloužila za hlavní roli Rozálie Lautmanové ve hře Obchod na korze. Loni rozhlasovou Thálii dostala Helena Dvořáková za roli paní Lemarchandové v dramatu Hilda.

Na závěrečném večeru Prix Bohemia Radio ve čtvrtek převzali ocenění také výherci ve čtyřech soutěžních kategoriích, o kterých rozhodla odborná porota. V kategorii zaměřené na dokumentární tvorbu zvítězil dokument Matematika zločinu. Pod tímto rozhlasovým pořadem jsou jako autoři podepsáni Brit Jensen a Magdalena Sodomková.

Herečka Zdenka Procházková si vysloužila ocenění za hlavní roli Rozálie...
Herečka Zdenka Procházková při přebírání ceny Thálie.

V mezinárodní kategorii zaměřené na reportážní tvorbu porotu nejvíce zaujal příspěvek nazvaný Ostrov Tangier, jehož autorem je Jan Kaliba z Českého rozhlasu. V kategorii dramatických pořadů patří první místo Hře na uši od autora a režiséra Jiřího Adámka. V nové kategorii zaměřené na multimedia zvítězil projekt The Industry. Jeho autorem je Mirka Duijnová ze Submarine Channel.

Na závěr každého poslechového dne byly v jednotlivých kategoriích nezávisle na odborné porotě uděleny také Ceny studentské poroty. V dokumentární sekci získal ocenění Vladimír Mareček za dílo Budoucnost nejistá. V mezinárodní reportážní kategorii putovala Cena studentské poroty do rukou Christiana Schwalba z německého Radio Bremen za dílo Northern Sea Route through the Arctic. V sekci dramatických pořadů ocenili studenti Krásný mladý obludy autora Florenta Barata a v multimediální kategorii byl nejlepším projektem zvolen The Industry od Mirky Duijnové.

Letošní festival byl rozšířen o soutěžní kategorii zaměřenou právě na multimédia. Organizátoři to zdůvodnili tím, že v době rozmachu internetu si už ani rozhlas nevystačí pouze se zvukem. Často je třeba doplnit jej například o videozáznamy, fotografie či různé vizualizace.

„Jsem rád, že jubilejní 35. ročník Prix Bohemia Radio v letošním roce propojil jak tradiční českou a zahraniční rozhlasovou tvorbu, tak i nová média. Multimediální kategorie byla rovněž jednou z příležitostí, jak porovnat naše úspěchy s konkurenty na mediálním trhu doma i v zahraničí, ale i jak prodiskutovat nové formy a příležitosti, které oblast nových médií nabízí,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Součástí festivalu je každoročně i bohatý doprovodný program. Například v úterý byla v Uměleckém centru UP veřejná debata Kam s nimi, jejímž hlavním tématem byly vulgarismy ve vysílání. Večer pak v Moravském divadle Olomouc vystoupilo Dejvické divadlo s představením Dabing street.

Festival Prix Bohemia Radio se v roce 2016 po mnohaletém působení v Poděbradech a dvou letech v Praze přesunul do Olomouce. Čestnou prezidentkou festivalu je herečka Hana Maciuchová.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…