26. září 2017 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

,Rozumné rozpětí křídel.‘ Astrofyzik Tyson rozebral draky ze Hry o trůny

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Sedmá řada seriálu Hra o trůny: Daenerys Targaryen (Emilia Clarkeová) na svém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sedmá řada seriálu Hra o trůny: Daenerys Targaryen (Emilia Clarkeová) na svém... | foto: HBO

Americký astrofyzik Neil deGrasse Tyson na svém Twitterovém účtu zhodnotil po fyzikální stránce draky z populárního seriálu Hra o trůny. Digitální draci podle Tysona až na jedno škobrtnutí splňují zákony reálné přírody. článek obsahuje vyzrazení části děje osmé série.

Neil deGrasse Tyson je jedním z nejrespektovanějších vědců současnosti. Často vystupuje v televizi a prestižní magazín Time ho v roce 2007 zařadil na seznam sta nejvlivnějších lidí na světě. Tyson je také velkým fanouškem Hry o trůny. Na svém účtu na sociální síti Twitter tak spojil svůj oblíbený seriál s vědou. Na paškál si vzal draky.

Sedmá řada seriálu Hra o trůny: Jaime Lannister (Nikolaj Coster-Waldau) a Bronn...
Sedmá řada seriálu Hra o trůny. Spojenci? Zleva: rádce Varys (Conleth Hill),...

Ačkoliv by se dalo čekat, že fiktivní draci v porovnání s reálnými fyzikálními zákony selžou, nestalo se tak. Tyson naopak tvůrce seriálu pochválil. Vyzdvihl ideální rozpětí křídel v porovnání s masou dračího těla. Z evolučního hlediska mu také přišlo ideální, že draci vývojově začali nahrazovat své přední končetiny za křídla. Přesně tak se to totiž stalo, když se z dinosaurů začali vyvíjet ptáci a netopýři.

Fyzikálně nepřesná je ovšem scéna, kde armáda nemrtvých vytahuje mrtvého Drogona z jezera. Tyson jasně říká, že by řetězy musely být natažené rovně, aby se vyvinula dostatečná síla. Takto by bylo nemožné draka vytáhnout, nehledě na to, že na něj někdo pod vodou musel řetězy upoutat a nemrtví, jak bylo v seriálu zobrazeno, neumí plavat.

Zajímavý je i poznatek z teplotní fyziky. Nemrtvý Drogon už neplive rudý oheň, ale modrý. Z hlediska teploty ohně by to ale znamenalo, že je jeho plamen nyní z ničeho nic třikrát více horký, než byl předtím.

  • 7Diskuse

Najdete na Lidovky.cz