18. května 2010 20:33 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Satira na maloměšťáctví i rodinné drama. Sedláček natáčí road movie

Robert Sedláček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Sedláček | foto: ČTK

PRAHA Režisér a scenárista Robert Sedláček právě natáčí svůj čtvrtý celovečerní hraný film nazvaný Rodina je základ státu. Komorní "road movie" na pozadí nynější hospodářské krize má být originální variací na letité téma peripetií v partnerských a rodinných vztazích.

"Je to film o odpovědnosti, kterou musíme přijímat ke svým činům. O tom, co lze obětovat ve veřejné sféře, abychom zajistili své soukromí. Je to film, ve kterém se mohou poznat desetitisíce dnešních třicátníků a čtyřicátníků," charakterizoval svůj autorský projekt Sedláček.

Natáčení je plánováno do 21. června na různých místech České republiky - v Praze a nedaleko ní v Pyšelích a Černošicích a dále na Velehradě, ve Vracově a v okolí Zlína.

"Chtěl jsem napsat satiru na české maloměšťáctví a 'rodinnou pohodu' typu slavné série o rodině Homolkových, ale přimotala se mi do toho během roku psaní globální finanční krize a debaty o odpovědnosti manažerů za stav světa. Takže výsledkem bude skutečné rodinné drama," podotkl k vývoji projektu Sedláček.

Do hlavních rolí obsadil Igora Chmelu a Evu Vrbkovou. On hraje manažera, jenž pomohl vytunelovat banku, aby "zajistil rodinu". Ona
je jeho manželkou, cítící se bezpečně ve "zlaté kleci", kterou bankéř
vybudoval. V dalších rolích se objeví například Simona Babčáková jakožto filozofující ředitelka okresní galerie, bilancující svůj rodinný i profesní život na prahu čtyřicítky, a Jiří Vyorálek jako její manžel, filozofující zástupce ředitele gymnázia v okresním městě a bývalý bankéřův spolužák z vysoké školy.

Zajímavostí je, že takzvané policejní lovce lebek, tedy útvar pronásledující prominentní zločince, hraje v reálném životě manželský pár - Martin a Monika Fingerovi. Ve výrazných epizodních rolích se objeví Marek Taclík, Jan Budař a Marek Daniel.

Plánovaný rozpočet filmu je 16 milionů korun. Producentem je společnost Produkce Radim Procházka. Film vzniká za účasti fondu kinematografie, koproducenty jsou Česká televize, Avion Film a Bluetools. Snímek se má objevit v kinech v únoru příštího roku.

Už 26. srpna uvedou producent Radim Procházka a r
ežisér Robert Sedláček do kin v pořadí svůj druhý společný film (prvním byla Pravidla lži) Největší z Čechů. Pojednává o čtyřech živořících umělcích, které hrají Jaroslav Plesl (režisér), Simona Babčáková (producentka), Jiří Vyorálek (kameraman) a Johana Švarcová (zvukařka). Další role vytvořili Igor Bareš, Aňa Geislerová, Jan Hřebejk, Marek Taclík a David Švehlík. Distributorem obou filmů bude Bontonfilm.

ČTK