13. července 2011 16:37 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Severní Morava ve Čtení pomáhá stále v čele

Knihy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Knihy | foto: Shutterstock

Severní Morava hlásí největší počet registrovaných mladých čtenářů v projektu Čtení pomáhá. Z celkových více jak 40 tisíc registrací je téměř 9 tisíc dětí z tohoto regionu. Také Praha si udržela své „top“ a stále je nejlepší v úspěšnosti vyplněných kontrolních testů. Nejúspěšnějším krajským městem co do počtu registrací na počet obyvatel je Olomouc. Nově uzavřenou charitou v projektu je pomoc vozíčkářům z Centra Paraple. Děti jim „načetly“ 120 tisíc korun.

Severní Morava a Praha si drží svá prvenství

Po celé tři měsíce fungování Čtení pomáhá vede Severní Morava co do počtu registrovaných žáků, a to aktuálně s počtem téměř 9 tisíc mladých čtenářů z celkových více jak 40 tisíc. Praha zase vede v rámci úspěšnosti vyplněných kontrolních testů. U žáků hlavního města se úspěšnost pohybuje okolo 21 %. Průměrně se úspěšnost vyplněných testů pohybuje okolo 17 %. Statistiky ukazují její mírný pokles. V době, kdy projekt začínal, se úspěšnost pohybovala okolo 20 %. Aby čtenář splnil test, musí správně odpovědět na všechny čtyři testové otázky. Ty jsou koncipovány tak, aby prověřily skutečnou znalost přečtené knihy.

Úspěšnost krajských měst

Nejúspěšnějším krajským městem je Olomouc následovaná Brnem a Českými Budějovicemi.

Pořadí krajský měst dle počtu zapojených žáků

(na počet obyvatel)

Město

Počet registrací (absolutní čísla)

1.

Olomouc

220

2.

Brno

1007

3.

České Budějovice

239

4.

Ostrava

781

5.

Karlovy Vary

134

6. – 7.

Jihlava

154

6. – 7.

Hradec Králové

288

8.

Praha

4043

9.

Zlín

321

10.

Pardubice

385

11.

Liberec

492

12.

Ústí nad Labem

489

13.

Plzeň

877


"V celkovém srovnání raritou zůstává město Poděbrady. Ty předběhly všechna krajská města. Mají vůbec nejvyšší počet registrovaných čtenářů na počet obyvatel a jsou tak nejaktivnějším městem z celé ČR. Tomuto prvenství napomáhá zejména ZŠ T. G. Masaryka Poděbrady, která je vůbec nejaktivnější školou ze všech v ČR. Vede co do počtu registrovaných žáků i co do počtu správně vyplněných testů," říká Alena Ježková, ambasadorka Čtení pomáhá.

V Poděbradech (Středočeský kraj) se registrovalo celkem 447 žáků.

Naplněné charity

Dětem se již podařilo naplnit celkem 35 charitativních projektů. Nevidomé Aničce např. pomohly získat knihy psané Braillovým písmem, pomohly ale také dětem v Africe či seniorům, přispěly na výcvik asistenčního psa Denise, pomohly zvířatům v nouzi atd. Mezi potřebné rozdělily přes 3,2 milionu korun.

Mezi nově uzavřené charity patří i "Trenažér pro Milana". Jejím cílem bylo pro Milana, který se po svém úraze ocitl na vozíčku, a také další vozíčkáře z Centra Paraple, získat dva cyklistické trenažéry v hodnotě 120 tisíc korun. Právě díky mladým čtenářům je nyní obdrží.

Seznam všech charit (uzavřených i aktivních) naleznete ZDE.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
ODBORNÍK NA PŘÍPRAVU VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč