6. září 2011 9:57 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Školáci pomáhali i o prázdninách. Jaké knihy vítězí?

Alena Ježková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alena Ježková |

Mladí čtenáři během léta skutečně nezaháleli. Od 1. července do 31. srpna se jim v rámci projektu Čtení pomáhá podařilo nasbírat přes 600 tisíc korun a uzavřít šest charitativních projektů.

Během prázdnin se do čtení zapojilo přes čtyři tisíce nových dětí, aktuálně tak má Čtení pomáhá přes 45 tisíc zapojených mladých čtenářů, čtyři miliony rozdělených korun a 40 charitativních počinů, u nichž se dětem podařilo načíst cílovou částku.

Podle statistik je ve Čtení pomáhá stále nejoblíbenější knihou Harry Potter a Fénixův řád, následovaný Kamenem mudrců. Jak si ale vedou české tituly? Mezi dětmi z prvních až pátých tříd základních škol je jasným favoritem příběh Ferdy Mravence od Ondřeje Sekory. Mezi nejoblíbenější knihy nejmladších čtenářů patří dále Z deníku kocoura Modroočka od Josefa Koláře a Krysáci Jiřího Žáčka.

Děti ze šestých až devátých tříd mají nejraději Karla Poláčka a vyprávění Petra Bajzy v knize Bylo nás pět, která je zároveň nejčtenějším českým titulem v rámci Čtení pomáhá. Následuje Eduard Petiška a Staré řecké báje a pověsti a Jaroslav Foglar se Záhadou hlavolamu.

U studentů středních škol vede Bohumil Hrabal a jeho z roku 2006 zfilmovaný příběh Obsluhoval jsem anglického krále. Oblíbený je také Spalovač mrtvol od Ladislava Fukse a Válka s mloky od Karla Čapka.

Nyní mají čtenáři možnost vybírat ze čtyřiceti různých titulů pro každou věkovou kategorii a mohou se těšit i na další knihy. Ty budou do seznamu totiž i nadále postupně přibývat.

Další informace o projektu najdete na www.ctenipomaha.cz

Lidovky.cz