5. února 2017 16:51 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Skupina Black Sabbath končí. Odchod ze scény oslavila koncertem v Birminghamu

Ozzy Osbourne si užívá koncert. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ozzy Osbourne si užívá koncert. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

BIRMINGHAM Britská skupina Black Sabbath ukončila koncertní činnost, jak plánovala. Poslední vystoupení předvedla legendární heavymetalová kapela v sobotu večer v Birminghamu, kde v roce 1967 vznikla, uvedla dnes stanice BBC. V rámci rozlučkového světového turné The End, které začalo loni v lednu a zahrnovalo celkem osmdesát jedna koncertů, zahráli „sabati“ v červnu 2016 i v Praze.

„Děkujeme vám, dobrou noc, moc vám děkujeme,“ řekl publiku na závěr dvouhodinové hudební show zakončené ohňostrojem zpěvák Ozzy Osbourne. Již dříve i jménem ostatních členů šedesátiosmiletý hudebník prohlásil, že rozlučkové turné je skutečně poslední koncertní šňůrou kapely. Hudebníci ale hodlají pokračovat ve svých sólových projektech.

Ozzy Osbourne během pražského vystoupení Black Sabbath.
Ozzy Osbourne během pražského vystoupení Black Sabbath.

Z původní legendární sestavy Osbourne, Tony Iommi (kytara), Terrence „Geezer“ Butler (baskytara) a Bill Ward (bicí) chyběl na turné jen Ward, který se nedokázal dohodnout s ostatními na podmínkách turné. Za bicími ho nahradil Tommy Clufetos, který hrál ve skupinách slavných rockerů jako Ted Nugent a Alice Cooper. S Black Sabbath vystoupil nyní také klávesista Adam Wakeman, syn slavného rockového hudebníka Ricka Wakemana.

Black Sabbath zaujali už prvním albem s názvem Black Sabbath z roku 1970 a hned následujícím albem Paranoid se dostali na výsluní světové rockové scény. Právě skladby z těchto dvou alb jako Iron Man či War Pigs tvořily základ koncertního programu. Ale i jejich poslední album s názvem 13 z roku 2013 se skladbami jako God is Dead? přivítali fanoušci i kritika s nadšením. Black Sabbath jsou držiteli prestižní hudební ceny Grammy a zařadili se k zakladatelům heavy metalu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz