Středa 3. března 2021svátek má Kamil 0 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Sladká zbraň i droga. Film o boji proti cukrárenské lobby

Cukr blog - intimní pátrání o „sladké závislosti“ podle Andrey Culkové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cukr blog - intimní pátrání o „sladké závislosti“ podle Andrey Culkové. | foto: Jeden svět

PRAHA O tom, že cukr konzumujeme v nadměrném množství, se ví už dlouho, ale považovat ho za drogu? Podle Andrey Culkové, režisérky filmu Cukr blog, bychom měli. Její intimně a zároveň investigativně laděný dokument popisuje cestu od diagnózy těhotenské cukrovky k pátrání po skrytých souvislostech cukrárenské mafie. Film má premiéru na festivalu Jeden svět.

Příběh Cukr blogu začíná ve chvíli, kdy režisérka Andrea Culková zjistí, že trpí těhotenskou cukrovkou. Matka dvou dětí je v šoku z toho, že by svým chováním mohla ublížit ještě nenarozenému potomkovi a vydává se na cestu života bez cukru. Zjišťuje, že cukr je vlastně všude a vyhnout se mu znamená úplně změnit svůj jídelníček a způsob stravování. Tím ale její cesta teprve začíná.

Culková začne pátrat po tom, jak přesně cukr ovlivňuje lidské zdraví, včetně vývoje mozku u dětí, a postupně dochází k závěru, že cukr je nebezpečná droga ovládající celou naši společnost. Zkoumá způsoby, proč cukr takto působí na náš organismus a proč na něj tak snadno vzniká závislost. Hledá oporu u odborníků z celého světa, a postupně odkrývá netušené souvislosti mezi nemocemi, poruchami chování a nadměrnou konzumací cukru, která je celosvětově podporována výrobci cukrovinek, pro které je to jeden z nejvýnosnějších obchodů. 

Režisérka hovoří s profesionály z řad lékařů a nutričních odborníků, kteří ji v jejím snažení podporují a přidávají další a další argumenty. Například podle doktora Kesslera, bývalého komisaře FDA (Food and Drug Administration), citovaného v dokumentu, potravinářský průmysl vědomě vyrábí jídlo s nadbytkem cukrů, tuků, soli a dalších přidaných látek, které ovlivňují naše myšlení a vyvolávají závislost. Otázka zdravotní se tak mění v otázku politickou. Culková si klade otázku, co v takové situaci dělat, a odpovídá vlastní osobní angažovaností. Do boje proti cukrové závislosti zapojuje celou svou rodinu a v rámci natáčení dokumentu pořádá i osvětové přednášky a rozjíždí vlastní anticukrovou kampaň... 

KineDok propojí tvůrce s diváky

Smínek Cukr blog je zároveň vlajkovou lodí nového projektu alternativní distribuce dokumentárních filmů nazvané KineDok, který se v rámci premiéry filmu představí 6. března od 20.30 v prostorách La Fabrika-Slévárna. „Projekt se snaží oslovit příznivce autorských dokumentů, kteří jsou přesvědčeni, že si tyto filmy zaslouží velké plátno a debaty s jejich tvůrci či zajímavými hosty,“ říká Jana Ripplová, hlavní koordinátorka projektu KineDok. 

Režisérka Andrea Culková (vpravo) diskutuje s Pavlínou Kalandrovou (Kancelář...

Režisérka Andrea Culková (vpravo) diskutuje s Pavlínou Kalandrovou (Kancelář Kreativní Evropa) při prezentaci svého dokumentu.

KineDok podle ní přivítají také diváci, kteří dávají přednost společně sdíleným zážitkům a ocení svébytného ducha nejrůznějších alternativních prostor. „Nemluvě o možnosti propojení s komunitou podobně smýšlejících lidí v pěti zemích a aktivního zapojení do této alternativní distribuční sítě,“ dodává Ripplová. 

V rámci projektu KineDok se bude promítat celkem dvanácti snímků v nejrůznějších alternativních prostorách, a to nejen v České republice, ale také  na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a Chorvatsku. Mezinárodní projekt, zaštítěný Institutem dokumentárního filmu, spoléhá na místní distributory a komunity mladých lidí se zájmem o autorský dokument.

Kromě Sugar Blues je v nabídce KineDoku také dokument Veroniky Liškové Danielův svět odvážně přibližující život lidí s pedofilní sexuální orientací či osmiletá detektivní výprava slovenského režiséra Roberta Kirchhoffa o právu na spravedlnost Kauza Cervanová, která zahýbala slovenskou společností. Zastoupen bude i vizuálně zajímavý snímek Comeback, v němž se režisér Miro Remo zaměřil na základě pohnutých životních příběhů dvou slovenských trestanců na problematiku recidivy. Ve výběru budou také  oceňované polské, rumunské či chorvatské dokumenty.

.

Hedvika  Petrželková

Autor

Hedvika Petrželkováhedvika.petrzelkova@lidovky.czČlánky

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...