23. května 2017 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

GLOSA: Příjemný návrat do historie s novou deskou Slowdive

Slowdive | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slowdive | foto: Colours of Ostrava

Vlna zasněných "shoegaze" kytarovek mě v první polovině 90. let moc nezajímala. Samozřejmě jsem ji okrajově sledoval, ale jako posluchač jsem měl mnohem radši tvrdší anebo alternativnější kapely. Nikdy bych si nevsadil na dvě věci: na to, že po nich ještě po dvaceti letech štěkne pes a na to, že mě jejich hudba začne výrazně bavit. A vidíte, už pár roků je tu obojí.

Začalo to na festivalu Primavera Sound v Barceloně, který kromě horkých hvězd a nastupujících objevů hudební scény prezentuje s oblibou také legendy různých žánrů. A právě tam vminulých letech hráli My Bloody Valentine, Jesus And Mary Chain, Ride. A také Slowdive. Ti tam vystoupili v roce 2014, krátce poté, co se dali devatenáct let po rozpadu znovu dohromady. „Tahle hudba svoji historickou roli zřejmě splnila,“ poznamenal jsem si sice, ale ve skutečnosti mě jejich vystoupení překvapivě bavilo.

Vloni na Colours of Ostrava, kde hráli Slowdive první večer, už promě byli druhým nejsilnějším hudebním blokem celého na zážitky tradičně bohatého dne. „Slowdive předvedli přímo esenciální definici stylu shoegaze – stěny ze dvou až tří zkreslených elektrických kytar, ve kterých se vznáší sférický, vlastně až popově melodický dívčí (přesněji řečeno teď už dámský) vokál Rachel Goswellové,“ psal jsem o tom na lidovky.cz.

Totéž v bledě modrém platí pro album, nazvané prostě Slowdive, které obnovená kapela vydala teď v květnu, neuvěřitelných dvaadvacet let po předchozím Pygmalion. Jasně, že je to retro hudba. A jasně, že už tenhle styl s největší pravděpodobností nemá šanci se kamkoli vyvinout – svoji úvahu o jeho splněné historické roli nemám potřebu revidovat.

Chci ale prohlásit, že album Slowdive je v rámci onoho stylu velmi dobré až vynikající. Rozhodně nepředstavuje nějaké vaření z vody. Každá z osmi písniček je postavena na silné melodii, nosném aranžérském nápadu a dynamicky propracované stavbě. Až je člověku skoro líto, že už je to všecko pryč.

Ondřej Bezr

Autor

Ondřej Bezrondrej.bezr@lidovky.czČlánky

Finanční úřad pro Ústecký kraj
Odborný rada v Oddělení daňového procesu

Finanční úřad pro Ústecký kraj
Ústecký kraj
nabízený plat: 33 000 - 48 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz