Středa 26. února 2020svátek má Dorota 3 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Propadák i prokletí. Co možná nevíte o filmu Blade Runner, jehož děj se odehrává v listopadu 2019

Harrison Ford ve filmu Blade Runner (1982). Režie: Ridley Scott. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Harrison Ford ve filmu Blade Runner (1982). Režie: Ridley Scott. | foto: Warner Bros.

Děj sci-fi snímku Blade Runner (1982) režiséra Ridleyho Scotta se odehrává v listopadu 2019. Pouhým vyhlédnutím z okna divák zjistí, že tato vize budoucnosti se nenaplnila. Se serverem Lidovky.cz se podívejte na pět věcí, které o kultovním filmu možná nevíte.

Inspirace

Snímek se volně inspiroval klasickým sci-fi dílem Sní androidi o elektrických ovečkách? spisovatele Philipa K. Dicka. V pozdějších vydáních kniha vychází už pod názvem Blade Runner a původní název má jako podtitul.

Je ovšem paradoxní, že režisér Ridley Scott knihu nikdy nečetl. „Nějak jsem se do toho nemohl dostat,“ prohlásil jednou. „Byl jsem na straně 32 a už tam bylo asi 17 příběhových linií,“ dodal.

Sám Philip K. Dick zemřel v roce 1982, chvíli před premiérou filmového Blade Runnera. Viděl ovšem scénář, který se mu údajně vůbec nelíbil, protože byl osekaný o jemné nuance a hluboké myšlenky jeho díla.

Harrison Ford jako lovec replikantů ve filmu Blade Runner.

Harrison Ford jako lovec replikantů ve filmu Blade Runner.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Zima (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Zima (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Zima (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.