8. dubna 2009 13:03 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Spejbl a Hurvínek fandí Warholovi

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Spejbl a Hurvínek v Rebel Artu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spejbl a Hurvínek v Rebel Artu | foto: Reprofoto

PRAHA Výstava maleb, plastik a tetovaní rebela česko-německé umělecké scény Luďka "Peška" Pachla v galerii Hygienická Stanice (Praha 2, Vinohrady) potrvá do konce dubna.

Už to není taková idiyka jako dřív. Spejbla s Hurvínkem poslední dobou ovládají jakési temné pudy a z říše plastikových figurek se začínají dokonce ozývat hlasy po jejich ukřižování... Gabba Gabba Hey!, skanduje dvojice po cestě z Trinkteufela. Sklopili tam pár pivek s Johnnym Ramonem a ostatníma chlapama z jeho kapely a přitom ještě stačili pilně sledovat fotbalové finále. Co se divíte? Vy ste nevěděli, že sou taky pankáči? Včelka Mája to ví už dávno a dokonce se nechala slyšet, že Spejblovi závidí jeho novou kérku, kterou mu na pleš jeho nezdárný synek tak mistrně vyvedl.

Jako správní pankáči jsou samozřejmě taky politicky uvědomělí. Není to zas tak dávno, co v osmašedesátým svým vlastním tělem bránili ruským tankům při vstupu do Prahy! I když je teda pravda, že už trochu vyměkli a omezujou se teď už jen na pacifistický demonstrace proti fašismu.

A co teprve umění! O jejich vytříbeném vkusu svědčí nejen to, že jim stěny světničky zdobí originály z Rebel Artu, ale oba jsou taky velcí fanoušci Andyho Warhola. Taťulda Špejbl se prostě věnuje výchově svého synka Hurvínka opravdu na jedničku. Občas si spolu doma v obýváku začutají, někdy dají dokonce i pár setů v tenise a sem tam se to dokonce i tak zvrhne, že... No o tomhle se radši rozepisovat ani nebudeme, co kdyby to četla sociálka?

Luděk Pešek Pachl: Spejbl a Hurvínek v Rebel Artu
od 3. do 30. dubna 2009, galerie Hygienická Stanice, Praha 2
info: www.hura.cz/hygienickastanice


Luděk Pešek Pachl, vlastním jménem Luděk Pachl, se narodil v roce 1971 ve starém Mostě na severu Čech. Vystudoval uměleckou školu u profesora Indiga v Bratislavě, krátce poté navštěvoval soukromé hodiny u prof. Ikebary v Praze. Pak se vrhl na samostatnou dráhu Rebel Artu. V zimě roku 1989 nastupuje na poloviční úvazek do rockového klubu Docela malé Divadlo v Litvínově, kde maluje veliké poutače i plakáty na různé kulturní akce, příležitostně se živí malbou.

V roce 1990 se vydává do Neapole, cesta bohužel končí pro nedostatek financí v Římě. O dva roky později výlet zopakoval a v Itálii zůstal tři roky. V roce 1995 se uskutečnila jeho první samostatná výstava ve Vtelne u Mostu, ve stejném roce se přestěhoval do Teplic, kde vystupoval s divadelním tělesem Vyžvejklá Bambule. V roce 1997 odešel do Berlína, kde působí dodnes. Od roku 2000 pravidelně vystavuje v Berlíně i v Praze.

Výstavy: www.rebelart.de

  • 1Diskuse

Najdete na Lidovky.cz