Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 9 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Street art v ohrožení? Banksy prohrál spor s výrobcem blahopřání o ochrannou známku

Banksyho newyorské graffiti z nové série. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Banksyho newyorské graffiti z nové série. | foto: Reprofoto

Britský streetartový umělec a aktivista Banksy prohrál právní spor s výrobcem blahopřání, který chtěl používat jeho graffiti známé jako Love is in The Air nebo Flower Thrower. Podle rozhodnutí Úřadu EU pro duševní vlastnictví (EUIPO) je umělcova ochranná známka neplatná, a dílo se tedy může volně reprodukovat.

Informuje o tom agentura AP. Obrázek protestujícího muže v kšiltovce s napůl zakrytým obličejem, jak hází kyticí květin, vytvořil Banksy v roce 2005 v Jeruzalémě.

Krysa - jeden z klasických motivů anonymního streetartového umělce Banksyho.
Banksy již několikrát za poslední dobu upozorňoval na situaci v uprchlickém...

Spor o to, zda je dílo pod ochrannou známkou, vedla britská firma Full Colour Black se společností Pest Control Office, která zastupovala umělce, jehož skutečné jméno a identita nejsou známy.

Full Colour Black prodává výrobky potištěné Banksyho díly. Firma argumentovala, že ochranná známka na házejícího kyticí , kterou umělec nechal zaregistrovat v roce 2014, není platná, protože ji sám Banksy nevyužívá. Tvrdila také, že o ni požádal pouze proto, aby zabránil „pokračujícímu využívání díla, které již nechal reprodukovat“ a připomněla, že umělec v jedné své knize sám napsal „copyright je pro lůzry“.

Úřad jí dal za pravdu i přesto, že Banksy začal poté, co Full Colour Black podala stížnost, prodávat svou vlastní řadu výrobků sám na internetu v obchodě s názvem Gross Domestic Product. Podle evropských vyšetřovatelů obchod vznikl jen proto, aby prokázal, že Banksy ochrannou známku skutečně používá a ne za účelem prodeje jako takového. Proti rozhodnutí úřadu je možné podat odvolání.

O Banksym se ví jen to, že pochází z Bristolu a koncem 90. let se přestěhoval do Londýna. Jméno si udělal svými sociálně kritickými a často i kontroverzními díly.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Převoz zemřelého ve Španělsku (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Převoz zemřelého ve Španělsku (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Převoz zemřelého ve Španělsku (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...