Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
1. srpna 2009 20:26 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Terry Gilliam je prvním nositelem Ceny Miroslava Ondříčka

Terry Gilliam | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Terry Gilliam | foto: Reprofoto

PÍSEK Americký režisér a scénárista Terry Gilliam, který je hlavním hostem prvního ročníku filmové přehlídky Festival nad řekou, se stal prvním nositelem Ceny Miroslava Ondříčka. Český kameraman předal Gilliamovi cenu za celoživotní přínos světové kinematografii na dnešním slavnostním zahájení festivalu v píseckém kině Portyč. Gilliam pak společně s diváky poprvé zhlédl festivalový klip, na jehož natáčení se sám podílel.

Gilliam v klipu před kamerou stále opakuje slovo "písek" v různých intonacích. Písek na něj najednou začne padat, dostává strach, zachvacuje ho panika, brání se, ale písek ho posléze ze scény totálně vymaže. "Pořadatelské město se tím originálním způsobem spojilo s touto filmařskou osobností," řekl prezident festivalu Michael Havas.

Režisér filmů Brazil, Král rybář či 12 opic, který je znám i jako člen skupiny Monty Python, je v Česku častým hostem. Filmoví fanoušci se s ním v Písku mohou setkat po celý víkend, uvede zde své čtyři filmy. V neděli večer při besedě s promítáním videí a fotek z natáčení filmu Imaginarium Dr. Parnasse režisér divákům vysvětlí, proč distributoři rozhodli stáhnout jeho poslední film dočasně z distribuce.

Desetidenní přehlídka nabídne divákům do příští neděle 170 celovečerních a 150 krátkometrážních filmů. První ročník festivalu se zaměří na nejvýznamnější filmové adaptace kafkovských děl, československý film 60. let a argentinské filmy. Právě argentinské filmy by mohly být podle Havase pro českého diváka objevné. "Předchází je obrovská pověst, na festivalu je významný argentinský filmový teoretik Ricardo Parodi, který diváky seznámí s dějinami argentinské kinematografie," uvedl Havas.

Festival nabídne v doprovodném programu například také 14 koncertů a tančíren, deset divadelních představení a sedm básnických večerů. Veškeré festivalové aktivity se odehrávají v historickém centru města. Projekce jsou situovány do kina Portyč, čtyř sálů Centra kultury, Divadla Pod čarou, kulturního zařízení Elim, letního kina na Výstavišti a na plátno na Velkém náměstí. Koncerty a tančírny čekají návštěvníky festivalu na městském ostrově a divadelní představení ve stanu v Palackého sadech.

Kompletní program je na www.festivalnadrekou.cz.

ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...