8. května 2017 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Přijíždějí The Necks, vyslanci „neznámé“ australské hudební scény

The Necks | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy The Necks | foto: Rachot

Austrálii si obvykle spojujeme buď s hřmotným rock ́n ́rollem AC/DC nebo s temným vymítáním běsů ve tvorbě Nicka Cavea. Australská hudební scéna je ale samozřejmě mnohem bohatší, byť o ní víme poměrně málo.

Jednou z nejzajímavějších skupin, jejichž proslulost obsáhla celou zeměkouli, byť ne prostřednictvím stadionů, ale spíš klubů a jiných komornějších prostředí, je trio The Necks.

Letos slaví třicáté výročí působení na hudební scéně jednak novým albem Unfold, jednak evropským turné, jehož zastávkou bude i středeční vystoupení v pražském Paláci Akropolis.

The Necks si udržují pověst kultovní a stylově nezařaditelné skupiny, vytvářející jemně strukturované zvukové plochy, které čerpají zejména z jazzu a minimalismu, a někdy bývají nazývány trance jazz.

Za třicet let existence byli The Necks přirovnáváni ke kdekomu, často například k německým avantgardistům Can či Faust. Dveře do světa skupině otevřelo album Hanging Gardens roku 1999, následovalo turné v USA i distribuce v síti avantgardní britské značky ReR.

Každý ze členů má svoje pevné místo na hudební scéně i mimo mateřské trio. Bubeník Tony Buck mj. doprovázel jazzmany Branforda Marsalise a Ernieho Wattse. Basista Lloyd Swanton vydal osm alb se svojí skupinou The Catholics. Také klavírista Chris Abrahams točí sólově a kromě toho spolupracoval se slavnými australskými rockovými kapelami Midnight Oil či Silverchair.

obzOndřej Bezr

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz