8. září 2013 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

To nejlepší od absolventů evropských uměleckých škol je v DOXu

Bianca Basan: Portál, anatomie vnitřního prostoru, cyklus fotografií, 2012-2013 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bianca Basan: Portál, anatomie vnitřního prostoru, cyklus fotografií, 2012-2013 | foto: DOX

PRAHA Výběr nejlepších absolventských prací žáků evropských výtvarných škol představuje pražské centrum současného umění DOX. Soutěže StartPoint se letos zúčastnilo 35 uměleckých škol z 16 evropských zemí. Výstava těch, které vybrala porota, potrvá do 28. října.

Vítězkou letošního ročníku se stala studentka Školy umění z Utrechtu Matea Bakulaová, kterou porota vybrala za její diplomovou práci, v níž se představila jako "sochařka neokázalých, a přitom rozmáchlých gest". Ve svých sochařských instalacích kombinuje tradiční i nezvyklé materiály a odkazuje k modernistickým tradicím v umění.

Z českých účastníků porota jako nejlepší zvolila diplomovou práci Terezy Fišerové z Vysoké školy uměleckoprůmyslové, která soutěžila s videoperformancí. Fišerová získala rezidenci v některých z českých center v zahraničí, rezidenční pobyt v České republice dostává ještě šest vybraných studentů.

Začalo to v Klatovech

Během 11 let své existence se StartPoint stal z národní přehlídky diplomových prací rozsáhlým projektem sledujícím nastupující umělecké talenty po celé Evropě. Mezinárodní projekt je založen na jednoduchém principu. Na každé škole vybere komise nejzajímavější absolventskou práci, ty jsou pak souborně představeny v katalogu, na webu a nejlepší i na výstavě. Mezinárodní jury vybere držitele hlavní ceny a několika čestných uznání.

Projekt začínal v roce 2003 v Galerii Klatovy/Klenová jako konfrontace čtyř českých výtvarných škol, kde u jeho zrodu stál tehdejší ředitel galerie Marcel Fišer. Později s ním soutěž přešla do Galerie výtvarného umění v Chebu. Nyní StartPoint pořádá Nadace Arbor a finální výstava se již podruhé představuje v DOXu. Výběr oceněných prací bude na podzim a v zimě vystaven postupně v Bukurešti, Bratislavě a Gentu. Bližší informace o jednotlivých umělcích jsou na www.startpointprize.eu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!